Reklama

Biznes

Jest Koncepcja Programowa dla S19 od Rzeszowa do Babicy

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 22.04.2019
45432_droga
Share
Udostępnij
Jest już gotowa Koncepcja Programowa dla 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe (Kielanówka) do Babicy. To właśnie na tym odcinku powstanie pierwszy na Podkarpaciu 2-kilometrowy tunel, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na III kwartał tego roku zapowiedziała ogłoszenie przetargu na realizację wspomnianego odcinka S19, którym pojedziemy w 2024 roku. 
 
Droga Rzeszów Południe (Kielanówka) do Babicy przewidziana jest do realizacji w systemie „projektuj – buduj”. Rozwiązania projektowe Koncepcji Programowej pozwolą na opracowanie Programu Funkcjonalno – Użytkowego, w oparciu o który zostanie wyłoniony wykonawca drogi ekspresowej S19. 
 
– W ramach projektowanego odcinka przewiduje się wykonanie: tunelu o długości ok. 2 km, 5 estakad, 2 wiaduktów oraz przejść dla zwierząt. Droga będzie posiadać po dwa pasy ruchu w każdym kierunku – mówi Joanna Rarus z rzeszowskiego oddziału GDDKiA. 
 
 
Fot. Archiwum GDDKiA
 
Wykonawcą Koncepcji Programowej wraz z pełnym rozpoznaniem geologicznym i hydrogeologicznym dla tego odcinka jest Konsorcjum: PROMOST CONSULTING Sp. z o.o. i IRP Biuro Projektów Sp. z o.o., które dokument opracowało w dwa lata za ponad 6 mln zł. 
 
Wkrótce, bo jeszcze w tym roku, albo w 2020 mają być gotowe Koncepcje Programowe dla kolejnych odcinków S19 na południe od Rzeszowa: w. Babica – w. Domaradz, w. Domaradz – w. Miejsce Piastowe, w. Miejsce Piastowe – w. Dukla, w. Dukla – Barwinek (granica państwa). 
 
Idea utworzenia szlaku Via Carpatia została zapoczątkowana w 2006 r. w Łańcucie przez ministrów Litwy, Polski, Słowacji i Węgier pod patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.), wskazuje budowę szlaku jako główny priorytet inwestycyjny. Docelowo Via Carpatia połączy kraje Bałtyckie z resztą Unii Europejskiej oraz jej wschodnimi sąsiadami. Na Podkarpaciu będzie mieć długość 169 km. Cały jej przebieg ma już zapewnione finansowanie. Całym odcinkiem S19 z Rzeszowa do Lublina mam pojechać już w 2022 roku. Fragment S19 od Rzeszowa do Barwinka ma być gotowy do 2025 roku.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy