Reklama

Biznes

Forum Europa – Ukraina oraz Forum Słowackie w G2A Arena w Jasionce

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 20.01.2019
43796_ukraina
Share
Udostępnij
W czwartek i piątek w G2A Arena w Jasionce XII Forum Europa – Ukraina oraz Forum Słowackie. Samorządowcy, przedstawiciele biznesu, a także instytucji publicznych z Polski, Ukrainy i Słowacji, będą dyskutować  o współpracy gospodarczej i politycznej. Swój udział zapowiedziało ponad 1200 osób.
 
Przez organizację Forum chcemy patrzeć na sytuację na Ukrainie taką, jaka jest zarówno pod względem politycznym, gospodarczym, jak i samorządowym. Interesują nas relacje i współpraca z tym krajem dlatego, że jest to ważny partner Podkarpacia, co wynika chociażby z bliskości geograficznej –  twierdzi Władysław Ortyl, marszałek województwa. 
 
Przy okazji Forum Europa – Ukraina odbędą się także Targi Wschodnie i po raz pierwszy Forum Słowackie. Forum Słowackie będzie się koncentrowało na współpracy trans granicznej – prezentowany będzie Szlak Kultury Wołoskiej.
 
 W Forum Polska – Ukraina udział weźmie ponad tysiąc uczestników, a w Forum Słowackim dwieście pięćdziesiąt.
 
Jacek Kluczkowski z Instytutu Studiów Wschodnich zauważył, że województwo podkarpackie jest właściwym miejscem do dyskusji na tematy polsko-ukraińskie.
 
– Forum Europa – Ukraina ma za sobą bogatą tradycję. Po raz trzeci naszym partnerem jest Województwo Podkarpackie. To był bardzo dobry pomysł, aby to forum organizować właśnie tu – na Podkarpaciu, ponieważ osadzenie tematyki, jaką podejmujemy podczas Forum właśnie w tym miejscu, dodaje całemu przedsięwzięciu wiarygodności. Forum organizowane na Podkarpaciu otwiera też Ukrainę na inne kraje, w tym na Słowację i Węgry. Więc jest to ważne miejsce dla Ukrainy – stwierdził.
 
Rynek ukraiński staje się również atrakcyjny dla polskich inwestorów. Na Ukrainie z sukcesem inwestują między innymi: Nowy Styl – zakład produkcyjny w Charkowie, Inglot mający swoje sklepy we Lwowie, Kijowie, Charkowie, a także Śnieżka, która jest liderem farb i lakierów nie tylko w Polsce, ale i na Ukrainie, gdzie firma ma swój zakład produkcyjny.
 
Forum Europa – Ukraina jest jednym z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez Instytut Studiów Wschodnich. W tym roku przypada jego dwunasta edycja. Forum po raz trzeci jest organizowane wspólnie z Województwem Podkarpackim, co jest konsekwencją podpisania we wrześniu 2016 roku umowy partnerskiej.
 
Forum jest skierowane do samorządowców, polityków, przedstawicieli instytucji publicznych i okołobiznesowych, a także przedstawicieli biznesu oraz wszystkich osób odpowiedzialnych za kształtowanie współpracy gospodarczej i politycznej Ukrainy oraz krajów Unii Europejskiej.
 
Trzydzieści paneli dyskusyjnych poświęconych zagadnieniom gospodarczym, politycznym i społecznym, które odbędą się w tych dniach, zostało podzielone na kilka bloków tematycznych, w tym: Polityka międzynarodowa, Gospodarka i rozwój, Społeczeństwo i reformy, Integracja europejska i reformy.
 
Drugiego dnia Forum Europa – Ukraina (25 stycznia), w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym odbędzie się równocześnie Forum Słowackie pod nazwą: „Współpraca transgraniczna – dotychczasowe projekty i plany na przyszłość”. Udział w Forum wezmą między innymi przedstawiciele samorządów województw: podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego oraz ich odpowiednicy po stronie słowackiej – z Kraju Preszowskiego i Żylińskiego.
 
Uczestnicy Forum skupią się na tematyce związanej ze współpracą w ramach programu transgranicznego PL-SK. W ramach Forum odbędą się panele dyskusyjne poświęcone między innymi: ochronie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego po obu stronach granicy, promocji dziedzictwa kulturalnego, interkulturowości, a także projektom infrastrukturalnym i ich wpływie na mobilność mieszkańców pogranicza, czy przyszłości współpracy transgranicznej. Podczas forum będzie prezentowany m.in. projekt: „Szlak kultury Wołoskiej”, który został wyróżniony na zeszłorocznym Forum Ekonomicznym w Krynicy.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy