Reklama

Biznes

“5 dla Podkarpacia”- PiS przedstawiło program wyborczy

Angelika Fila
Dodano: 22.08.2018
40449_wybory
Share
Udostępnij

W środę, 22 sierpnia, Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło program, z którym idzie do październikowych wyborów samorządowych. Hasło przewodnie to „5 dla Podkarpacia”. Wśród przedwyborczych obietnic znajdują się m.in.: dokończenie podkarpackiego odcinka drogi ekspresowej S19, budowa linii kolejowych, zabezpieczeń przeciwpowodziowych i specjalny program dla Bieszczadów.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października 2018. Partia PiS rusza z kampanią wyborczą na Podkarpaciu. W środę, w obecności liderów z pięciu list okręgowych marszałek województwa Władysław Ortyl zaprezentował program wyborczy ugrupowania. Prawo i Sprawiedliwość do wyborów startuje pod szyldem „5 dla Podkarpacia” oraz #dobryprogram.

Program wyborczy skupia się na pięciu głównych celach. Zawiera przede wszystkim inwestycje w infrastrukturze drogowej, takie jak: dokończenie budowy drogi ekspresowej S19 (Via Carpatia) na odcinku Nisko-Rzeszów-Krosno-Barwinek, budowa drogi szybkiego ruchu Rzeszów-Kolbuszowa-Tarnobrzeg-Radom i mostu na rzece San w Jarosławiu.

Partia obiecuje także zmiany w obszarze kolei: szybkie połączenie kolejowe Rzeszów-Warszawa, Euroregionalną Kolej Karpacką Jasło-Krosno-Sanok-Zagórz (Medzilaborce)-Ustrzyki Dolne-Krościenko (Chyrów)-Malhowice-Przemyśl, zmodernizowane dworce kolejowe (Stalowa Wola-Rozwadów, Rzeszów Główny, Czarna Tarnowska, Sędziszów Małopolski, Radymno) i linię kolejową Rzeszów-Przemyśl-Medyka, budowę Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej przez Kolbuszową, Dębicę, Strzyżów, Przeworsk.

Ponadto, PiS obiecuje realizację programu Mieszkanie+ w kilku miastach Podkarpacia, m.in.: w Mielcu, Dębicy, Krośnie czy w Stalowej Woli. W swoim programie wspomina także o zabezpieczeniach przeciwpowodziowych m.in. na Wiśle, Wisłoce, Sanie czy Wisłoku.

Partia obiecuje inwestycje w Bieszczadach, gdzie ma powstać Centralny Ośrodek Sportów Zimowych.

Kandydata PiS na prezydenta Rzeszowa, Wojciech Buczak podkreślał, że na inwestycjach programu „5 dla Podkarpacia” Rzeszów także skorzysta. – Rzeszów jest stolicą województwa podkarpackiego, więc powinien spełniać funkcje metropolitalne, być miastem, w którym istnieją ważne instytucje, miejscem dobrze skomunikowanym z całą Polską. Program, który przedstawiamy jest oparty na zasadzie zrównoważonego rozwoju – stwierdził Buczak. – Rzeszów dominuje w województwie. Chcemy, żeby współpracował z innymi miastami-liderami, w innych okręgach. Dzięki naszemu programowi Rzeszów bardzo dużo może zyskać.

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło już swoich kandydatów na prezydentów miast w wyborach samorządowych 2018. W Przemyślu PiS proponuje obecnego wiceprezydenta tego miasta, Janusza Hamryszczaka. W Mielcu partia postanowiła poprzeć kandydaturę Fryderyka Kapinosa, który to stanowisko już piastuje od marca 2018 roku. W Stalowej Woli PiS wystawi obecnego prezydenta miasta – 33-letniego Lucjusza Nadbereżnego. Kamil Kalinka będzie starować w wyborach na prezydenta Tarnobrzega.

Jedynkami na listach Prawa i Sprawiedliwości w pięciu okręgach wyborczych zostali natomiast: w rzeszowskim – Jerzy Cypryś, w mielecko-dębickim – Władysław Ortyl, w okręgu obejmującym powiat kolbuszowski, tarnobrzeski, stalowowolski i niżański – Ewa Draus, Przemyśl i okoliczne powiaty – Piotr Pilch, a Krosno, Sanok i powiat bieszczadzki- Jerzy Borcz.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy