Reklama

Biznes

7 zarzutów korupcyjnych i wniosek o areszt dla marszałka Podkarpacia

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 24.04.2013
3683_karapyta-1
Share
Udostępnij
Prokuratura Apelacyjna w Lublinie złożyła do Sądu Rejonowego Lublin-Zachód wniosek o areszt na 3-miesiące dla Mirosława K., marszałka województwa podkarpackiego, któremu przedstawiła siedem zarzutów korupcyjnych. Prokuratura postawiła również zarzuty łapówkarskie Zbigniewowi S., prezesowi firmy budowlanej z Przeworska oraz przedsiębiorcy Stanisławowi T. i również wystąpiła z wnioskiem o areszt tymczasowy dla nich. 
 
Jak poinformował na konferencji prasowej Andrzej Jeżyński, naczelnik Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie, wszystkie zarzuty przedstawione Mirosławowi K. dotyczą korupcji. Marszałek miał m.in. powoływać się na wpływy w instytucjach centralnych i samorządowych.  Przestępstwo to jest zagrożone karą 8-10 lat więzienia.
 
Przypomnijmy – 13 lutego br. agenci CBA przeprowadzili kontrolę w Urzędzie Marszałkowskim oraz w mieszkaniu marszałka. Postępowanie dotyczy dotacji w latach 2011-2012, polityki zatrudnienia, przetargów i wyjazdów zagranicznych zarządu. Mirosław K. przebywał wtedy na urlopie w Brazylii. W poniedziałek wieczorem (22 bm.) marszałek został zatrzymany w związku z podejrzeniem o korupcję.
 
We wtorek rano (24 bm.) grupa radnych koalicyjnych złożyła do Teresy Kubas-Hul, przewodniczącej sejmiku podkarpackiego wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji sejmiku i odwołanie Mirosława K. z funkcji marszałka. Urząd funkcjonuje normalnie, a wszelkie uprawnienia przejął wicemarszałek Zygmunt Cholewiński.
 
Mirosław K. od 2007 do 2010 r. był wojewodą podkarpackim. Jest politykiem związanym z Polskim Stronnictwem Ludowym.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy