Reklama

Biznes

Centralny Ośrodek Sportu w Ustrzykach Dolnych za 250 mln zł w 2023 r.?

Redakcja
Dodano: 26.01.2018
37445_fotook
Share
Udostępnij

Hala sportowa z tysiącem miejsc dla widowni, basen olimpijski, stadion lekkoatletyczny, hotel sportowy, boiska, korty, strzelnica sportowa – w Ustrzykach Dolnych ma powstać Centralny Ośrodek Sportu. Jego otwarcie planowane jest na 2023 lub 2024 rok. Jeden z najnowocześniejszych ośrodków sportowych w Europie będzie kosztować ok. 200-250 mln zł i ma wygenerować ok. 100 miejsc pracy.

– Podkarpackie będzie miało nowoczesny ośrodek sportowy w Ustrzykach Dolnych. To ogromna szansa dla całego regionu. Celem jest bowiem budowa nowoczesnego Centralnego Ośrodka Sportu – zapowiedział marszałek Marek Kuchciński.

W Ustrzykach Dolnych powstanie hala sportowa z widownią dla około 1000 osób wraz z profesjonalnym zapleczem, baseny, w tym olimpijski 50-metrowy, hotel sportowy, stadion lekkoatletyczny, boiska zewnętrzne, korty oraz obiekty dodatkowe, np. trasa narto rolkowa o nawierzchni bitumicznej, strzelnica sportowa, a w jednej z lokalizacji dodatkowo przystań i hangary na kajaki i łodzie wioślarskie.

Bieszczadzki COS będzie ósmym ośrodkiem w Polsce

Centralne Ośrodki Sportu to miejsca, w których trenują reprezentacje narodowe na różnych szczeblach. Polskie związki sportowe szkolą tam młodzież i zawodników o światowej renomie. Ośrodki takie są oblegane przez zawodników z całego kraju. Jeśli są dobrze wyposażone i mają nowoczesną infrastrukturę, generują także zainteresowanie zagranicznych gości. COS-y bywają też sercem życia sportowego dla całego regionu. Odbywają się w nich treningi specjalistyczne, konsultacje trenerskie, sympozja naukowe, co stwarza szanse na rozwój bazy hotelowej, medycznej, rehabilitacyjnej. W Polsce działa siedem Centralnych Ośrodków Sportu: w Cetniewie, Spale, Szczyrku, Zakopanem, Warszawie, Władysławowie, Giżycku i Wałczu. Bieszczadzki ma być ósmym. Lokalne władze liczą na pobudzenie gospodarcze regionu.

Budowa COS-u może spowodować rozwój infrastruktury hotelowej, medycznej i komunikacyjnej. Większy ruch sportowców i turystów to szansa na rozwój lotniska w Arłamowie, w planach jest także budowa szerokiej drogi. Jednocześnie w całym województwie podkarpackim trwają inwestycje w bazę związaną ze sportem (choćby nowoczesne Centrum Rehabilitacji i Sportu w Sanoku). – Szacuje się, że sam ośrodek może wygenerować około 100 miejsc pracy. Drugie tyle może powstać ze współpracą w kategoriach komercyjnych, stoki narciarskie i skocznie. To daje możliwości rozwoju, jakich żaden inny ośrodek sportowy w Polsce nie ma – wyjaśnia Marek Kuchciński.

Inwestycja będzie kosztować ok. 200-250 mln zł

– Są wybrane dwie lokalizacje w gminie Ustrzyki Dolne, wykonana jest wstępna koncepcja dla tych lokalizacji, a obecnie prowadzone będą prace wstępne mające na celu wybór jednej z koncepcji, inwentaryzację, rozpoznanie geologiczne, geodezyjne, środowiskowe i prawne uwarunkowania inwestycji. Tworzony jest również Program Funkcji Sportowych. Tego rodzaju prace przygotowawcze zajmą około roku. Projekt realizowany będzie etapowo. Otwarcie wstępnie planowane jest na rok 2023-2024 – tłumaczy starosta bieszczadzki Marek Andruch.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy