Reklama

Biznes

Marek Kuchciński marszałkiem Sejmu

Aneta Gieroń, Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 10.11.2015
RZESZÓW KONWENCJA PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
Share
Udostępnij
Potwierdziły się tym samym wtorkowe słowa Elżbieta Witek, rzeczniczki przyszłego rządu Ewy Szydło, że Marek Kuchciński będzie marszałkiem Sejmu. W czwartek został wybrany głosami ponad 400 posłów. Tym samym kończą się dyskusje o  ministerialnych posadach dla działaczy PiS z Podkarpacia. Mamy marszałka Sejmu, "drugą osobę w państwie" i na razie żadnych ministrów. Ciągle jednak można zabiegać o nominacje na wiceministrów i szefów ważnych instytucji.
 
Kuchciński związał się politycznie z Jarosławem Kaczyńskim w 1990 r. – był szefem Zarządu Wojewódzkiego w Przemyślu i członkiem Zarządu Głównego Porozumienia Centrum. Po krótkim epizodzie z Polską Partią Chrześcijańskich Demokratów na przełomie wieków, w 2001 r. wstąpił do powstającego Prawa i Sprawiedliwości. Został przewodniczącym Zarządu Regionalnego tej partii.
 
W latach 1999-2001 był drugim wicewojewodą podkarpackim. Od 2001 r. nieprzerwanie zasiada w Sejmie. Od kwietnia 2010 r. przez kilka miesięcy szefował Klubowi Parlamentarnemu PiS (objął tę funkcję po Grażynie Gęsickiej, która zginęła w katastrofie smoleńskiej), aby w sierpniu 2010 r. zostać wicemarszałkiem Sejmu (po Krzysztofie Putrze, który również zginął pod Smoleńskiem). Funkcję tę pełnił do końca tamtej kadencji w 2001 roku, a następnie przez całą następną, czyli do października 2015 roku. W wyborach 25 października br. uzyskał najlepszy wynik spośród wszystkich kandydatów na Podkarpaciu – głosowało na niego 34.558 osób.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy