Reklama

Biznes

Nowi posłowie (3): samorządowcy, kuzyn Kukiza, przedsiębiorca

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 04.11.2015
BiS - grafika 750x400px
Share
Udostępnij
W sejmowej reprezentacji Podkarpacia sporo nowych twarzy. Kim są nowe posłanki i posłowie? Dziś ostatnia część prezentacji. 
 
Jerzy Paul, burmistrz Nowej Sarzyny, startował z odległego, 20. miejsca listy PiS w okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim, a mimo to uzyskał poselski mandat z bardzo dobrym wynikiem 12.540 głosów.  Pochodzi z Nowej Sarzyny; rocznik 1972. Ukończył studia w Wyższej Szkole Inżynieryjno-Ekonomicznej w Rzeszowie. Przez kilkanaście lat prowadził prywatny ośrodek szkolenia kierowców. Działacz PiS, przewodniczący struktur tej partii w powiecie leżajskim. W latach 2006–2010 pełnił funkcję radnego Nowej Sarzyny. W 2010 r. został wybrany na burmistrza tej miejscowości. Zasłynął wówczas tym, że poprosił radnych o obniżenie pensji w porównaniu z zarobkami poprzednika, ponieważ te wydały mu się zbyt wygórowane. Radni obniżyli mu wówczas pensję o 600 zł. W 2014 r. z powodzeniem ubiegał się o reelekcję – zdobył ponad dwa razy więcej głosów niż jego dwaj kontrkandydaci razem wzięci. Żonaty, ma syna i córkę.
 
Piotr Uruski, wiceburmistrz Sanoka, dostał się do Sejmu kandydując z trzeciego miejsca listy krośnieńsko-przemyskiej PiS, na której reprezentował koalicjanta partii Jarosława Kaczyńskiego – Solidarną Polskę. Głosowało na niego 11.200 osób. Pochodzi z Sanoka; rocznik 1976. Absolwent II LO w Sanoku. W 2001 r. ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 2003 r. został stypendystą Fundacji im. Jana Pawła II, rekomendowanym przez prof. Władysława Serczyka. W 2007 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych. W 2001 r. pracował jako sekretarz rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku i asystent na Wydziale Kulturoznawstwa. W latach 2002-2004 – jako nauczyciel w Zespole Szkół Nr 2 im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku. W kolejnych latach pracował w Szkole Korepetycji „Edukator” i jako pracownik kontraktowy Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2008 r. był członkiem redakcji Sanockiej Biblioteki Cyfrowej działającej przy tamtejszej Miejskiej Bibliotece Publicznej. Został również członkiem sanockiego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. W latach 2006-2014 radny Rady Powiatu Sanockiego, wybrany z listy PiS. Po odejściu z tej partii wstąpił do Solidarnej Polski. W 2014 r. bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego i na radnego miejskiego w Sanoku – w tym drugim przypadku od zwycięzcy w jego okręgu dzieliły go… dwa głosy. W grudniu  tego samego roku został powołany na stanowisko wiceburmistrza Sanoka. Żonaty, ma syna i córkę. Hobby: historia, polityka, piłka nożna, turystyka.
 
Na Podkarpaciu dwa mandaty  (po jednym w każdym okręgu) zdobył Komitet Kukiz’15. W okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim przypadł on liderowi listy Maciejowi Masłowskiemu, który uzyskał świetny wynik – 15.303 głosy. Rzeszowianin, rocznik 1984. Ukończył informatykę i ekonometrię w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W ramach stypendium międzynarodowego kontynuował naukę w Finlandii. Pracownik naukowo-dydaktyczny i doktorant na Uniwersytecie Rzeszowskim. Swoją wiedzę i doświadczenie doskonalił m.in. na uczelniach w USA, we Włoszech i na Cyprze. Prowadzi także własną działalność gospodarczą w branży IT. Jest kuzynem Pawła Kukiza. Współpracował z nim w ramach inicjatywy Zmieleni.pl, a w tym roku został koordynatorem organizowanego przez muzyka ruchu w województwie podkarpackim. Jest wielkim zwolennikiem jednomandatowych okręgów wyborczych. 
 
Przedsiębiorca Wojciech Bakun był liderem listy Komitetu Kukiz’15 w okręgu krośnieńsko-przemyskim. Uzyskał poselski mandat otrzymując 9406 głosów. Rocznik 1980; mieszka w Przemyślu. Z wykształcenia informatyk; ukończył Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Prowadzi firmę handlowo-usługową. Działa w przemyskim Stowarzyszeniu Kupieckim oraz klubie sportowym Motor. Aktywny działacz na rzecz jednomandatowych okręgów wyborczych.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy