Reklama

Biznes

Milion od marszałka dla kierunku lekarskiego

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 16.04.2015
18900_11026050_901290283257138_6697816566034619153_n
Share
Udostępnij
Samorząd wojewódzki przyznał 1 mln zł dotacji dla kierunku lekarskiego, który ruszy na Uniwersytecie Rzeszowskim od 1 października br. W środę marszałek Władysław Ortyl podpisał w tej sprawie umowę z rektorem uniwersytetu, prof. Aleksandrem Bobko. 
 
– Rozwój Uniwersytetu Rzeszowskiego jest dla nas jednym z najważniejszych priorytetów – podkreślił marszałek Ortyl po podpisaniu umowy. 
 
– Bardzo dziękuję za ten konkretny akt wsparcia dla uczelni, dobrze spożytkujemy te pieniądze – powiedział rektor Bobko. 
W podpisaniu umowy uczestniczyli także wicemarszałek Maria Kurowska, członek zarządu Stanisław Kruczek oraz dziennikarze regionalnych mediów.
 
– Wszyscy jesteśmy przekonani, że uruchomienie tego kierunku i dalszy rozwój uniwersytetu jest i powinien być priorytetem naszym, samorządu województwa podkarpackiego, i wszystkich instytucji, które mogą w jakimś stopniu przyczynić się do rozwoju uniwersytetu i kierunku lekarskiego – powiedział podczas krótkiej konferencji prasowej marszałek Ortyl.
 
– To przedsięwzięcie nie wiąże się tylko z bieżącymi kosztami działania – na co przeznaczona jest ta dotacja, ale także koniecznością inwestowania, remontowania obiektów, zakupu aparatury, itd.  W tych obszarach szukamy różnych możliwości pozyskiwania środków finansowych. Niewątpliwie jednym z ważnych źródeł, partnerów jest Urząd Marszałkowski, który w kolejnej perspektywie będzie dysponował sporymi środkami na potrzeby szkolnictwa wyższego i potrzeby szpitali – podkreślił prof. Aleksander Bobko.
 
– Nie jest to ani nasze pierwsze, ani ostatnie działanie związane ze wsparciem Uniwersytetu Rzeszowskiego, w tym kierunku lekarskiego. Przekazywaliśmy działki, przekazywaliśmy też środki pomocowe z Unii Europejskiej związane z realizacją wielu projektów. Wszystko zmierza do tego, aby kierunek lekarski stał się faktem – mówił dziennikarzom Władysław Ortyl.    
 
Za prawie 20 mln zł wsparcia przekazanego przez marszałka z pieniędzy unijnych, na działce przekazanej także przez marszałka, powstaje w pobliżu Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie Zakład Nauk o Człowieku, który będzie bazą dydaktyczno-badawczą dla kierunku lekarskiego.
 
Na kolejnej, oddanej uczelni przez marszałka za 1 proc. wartości, działce przy ul. Warzywnej, powstaje z kolei Przyrodniczo-Medyczne Centrum Badań Innowacyjnych, w którym będą nowoczesne laboratoria. Ogółem na potrzeby rozwoju Uniwersytetu Rzeszowskiego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2007-2013 zostało przekazanych ponad 280 mln zł.
 
Uczelnia czeka teraz na wyznaczony limit studentów, którzy będą mogli rozpocząć w październiku naukę, oraz uzupełnia wraz ze szpitalami kadrę profesorów.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy