Reklama

Biznes

6 komitetów w wyborach do Rady Miasta Rzeszowa

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 10.10.2014
15247_12839_10342_ratusz
Share
Udostępnij
O miejsca w 25-osobowej Radzie Miasta Rzeszowa pragnie ubiegać się ponad 200 kandydatów reprezentujących 6 komitetów wyborczych: Rozwój Rzeszowa Prezydenta Tadeusza Ferenca, Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska, Aktywny Rzeszów Marty Niewczas, Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego i Lista Bezpartyjna Mieszkańców Rzeszowa. Na razie trwa procedura weryfikacji list i ich rejestracji. 
 
Zamiar walki o prezydenturę w Rzeszowie z obecnym lokatorem Ratusza, Tadeuszem Ferencem, ubiegającym się o czwartą kadencję, ogłosili: kandydat PiS, poseł Andrzej Szlachta (poprzednik Ferenca w Ratuszu w latach 1999-2002); radna Marta Niewczas, była mistrzyni świata w karate tradycyjnym, liderka Aktywnego Rzeszowa oraz socjolog Krzysztof Prendecki, kandydat Nowej Prawicy. Procedura oficjalnego zgłaszania kandydatów na prezydenta rozpocznie się – jak się dowiedzieliśmy w Miejskiej Komisji Wyborczej – po zarejestrowaniu list.
SLD i PSL poprą Tadeusza Ferenca. Wydawało się, że również PO – w zamian za stanowisko wiceprezydenta – poprze obecnego prezydenta, ale partia kilka dni temu zapowiedziała, że przedstawi swojego kandydata na konferencji prasowej, w której miał wziąć udział lider Platformy na Podkarpaciu, wiceminister Zbigniew Rynasiewicz. Rynasiewicz ostatecznie na Podkarpacie nie przyjechał, a prezentację kandydata na prezydenta przeniesiono na inny termin.
 
Na listach komitetu Rozwój Rzeszowa do Rady Miasta ton nadają obecni radni (w tym reprezentujący SLD, który nie wystawia osobnych list). Liderami w poszczególnych okręgach są: Czesław Chlebek, Bogusław Sak, Konrad Fijołek i Tadeusz Ferenc. Wystawienie obecnego prezydenta jako kandydata na radnego to dobry sposób na wzmocnienie listy, świadczący przy okazji, jak zdeterminowany jest Rozwój Rzeszowa w walce o zwycięstwo. Jest też na listach tego komitetu grupa miejskich urzędników i dyrektorów miejskich instytucji. Z tego komitetu będzie  kandydował również wiceprezydent Marek Ustrobiński, ale dopiero z 5. miejsca w okręgu nr 1. Najbardziej znaczący polityczny transfer to start Kazimierza Myrdy, dotychczas radnego PO. Ale są tam też tak barwne postacie jak np. Kazimierz Rochecki, były działacz Chrześcijańskiej Demokracji III RP Lecha Wałęsy, a później Samoobrony.  
 
PO w trzech z czterech okręgów wyborczych do Rady Miasta Rzeszowa wystawia „pewniaki”, czyli obecnych radnych: Andrzeja Deca (przewodniczący Rady Miasta), Jolantę Kaźmierczak (szefowa klubu PO w Radzie) i Marcina Deręgowskiego. Nowa twarz to przedsiębiorca Robert Homicki, lider listy w okręgu nr 2. Do Rady Miasta kandyduje m.in. Marek Poręba, radny powiatu rzeszowskiego, były zastępca wójta Trzebowniska. Zabraknie natomiast Jacka Kiczka, który będzie startował z listy PiS (oznacza to jego powrót do tej partii po latach politycznej „emigracji”) oraz wspomnianego Kazimierza Myrdy, który przeszedł do Rozwoju Rzeszowa.
 
Listy PiS, wzbogacone o Kiczka, uboży brak dwójki dotychczasowych radnych: Jerzego Cyprysia, kandydata PiS na prezydenta Rzeszowa w 2010 r., szefa klubu radnych tej partii w Radzie Miasta i wicedyrektora WUP, oraz Krystyny Wróblewskiej, dyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli. Oboje wystartują do sejmiku. Liderem listy w okręgu, w którym dotychczas liderował Cypryś, jest Marcin Fijołek, szef Forum Młodych PiS, od niedawna kierownik w kancelarii sejmiku.
 
Liderami list Aktywnego Rzeszowa we wszystkich okręgach są kobiety, odpowiednio: Kinga Dudzińska, dyrektor amerykańskiej firmy Mary Kay; liderka komitetu Marta Niewczas; Magdalena Łazarów, geodeta, zarządca i pośrednik nieruchomości oraz przedsiębiorca Magdalena Koryl. Są profesorowie Uniwersytetu  Rzeszowskiego Stanisław Zaborniak, Wojciech Czarny i Kazimierz Obodyński, dziennikarz Wiesław Syzdek oraz mniej znani przedstawiciele najróżniejszych profesji, a także studenci.
 
Nowa Prawica wystawia generalnie mało znane osoby. Jedyną szerzej rozpoznawalną jest dr Krzysztof Prendecki, kandydat tej partii na prezydenta Rzeszowa.
Tylko w jednym okręgu (nr 1) chce ubiegać się o mandaty radnych komitet Lista Bezpartyjna Mieszkańców Rzeszowa. Jego liderem jest Grzegorz Tereszkiewicz, przedstawiciel organizacji pozarządowych, członek Kongresu Kobiet.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy