Reklama

Biznes

Na S19 od Rzeszowa do Lublina działają już wszystkie MOP-y

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 12.03.2023
72431_lublin
Share
Udostępnij
Wraz z budową ok. 130 km trasy ekspresowej S19 pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim powstało dziesięć par MOP-ów. Wszystkie wyposażone są w stanowiska postojowe dla pojazdów osobowych oraz ciężarowych, jezdnie manewrowe, toalety z prysznicami, pomieszczenie dla rodzica z dzieckiem, oświetlenie, wiaty piknikowe oraz plac zabaw.  W ostatnim czasie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad udostępniła dwie pary Miejsc Obsługi Podróżnych w okolicy Lublina oraz Kraśnika. Tym samym na S19 pomiędzy Lublinem i Rzeszowem działają już wszystkie MOP-y, a na dwóch dzierżawca projektuje stacje paliw i obiekty gastronomiczne.
 
Oddane do użytku MOP-y Zemborzyce i Radawiec położone są w okolicy Lublina, a kolejna para, Słodków Wschód i Zachód, w okolicy Kraśnika. Wiosną będą jeszcze prowadzone przez wykonawców prace zaległe, jednak MOP-y będą funkcjonować bez przerwy. 

Trzy pary MOP-ów będą rozbudowane o funkcje komercyjne: stacje paliw i obiekty gastronomiczne. Zrealizują je podmioty zewnętrze, które wygrają ogłaszane przez GDDKiA przetargi na dzierżawę.  
 
– Wyłoniliśmy już dzierżawców dwóch MOP-ów, Obroki Wschód i Zachód, podpisując w ubiegłym roku umowę. Dzierżawca prowadzi już prace projektowe niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę obiektów. Stacje paliw powinny zostać udostępnione do sierpnia 2024 r.  – mówi Joanna Rarus z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie.

Gdzie MOP-y na S19 Rzeszów-Lublin

W przypadku MOP-ów Janów Lubelski Wschód i Zachód (woj. lubelskie) oraz Jeżowe i Podgórze (woj. podkarpackie), które GDDKiA udostępniła podróżnym w funkcji podstawowej wraz z oddaniem trasy głównej do użytku, będzie powtarzać przetargi na dzierżawę. Dla MOP-ów na wysokości Janowa Lubelskiego takie przetargi ogłosiła już trzykrotnie nie otrzymując ofert. W przypadku MOP-ów Jeżowe i Podgórze dwukrotnie nie wpłynęły oferty. Wkrótce ogłoszone zostaną kolejne postępowania. 
 
Do otwarcia pierwszej stacji na MOP przy S19 kierowcy mogą zatankować auta zjeżdżając na węźle z drogi ekspresowej. Odległości od węzła do stacji wynoszą od 400 m do ok. 3 km. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy