Reklama

Biznes

PiS rozpoczyna kampanię. Premier Morawiecki w Jaśle

Opracowanie Aneta Gieroń/PAP
Dodano: 11.03.2023
72414_morawiecki
Share
Udostępnij
– Będę rozmawiał z wicepremierem szefem MAP Jackiem Sasinem, żeby spółki energetyczne zrewidowały swoją politykę cenową – mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z mieszkańcami Jasła . Szef rządu wspomniał także o nowych emeryturach pomostowych i dodatkach emerytalnych dla sołtysów. 
 
Praprzyczyna wszystkich naszych sukcesów – polityki społecznej, ratowania miejsc pracy, nowych dróg powiatowych i gminnych, wyposażenia armii, kupowanego za granicą i produkowanego w Polsce – jest jedna, to naprawa finansów publicznych. Naprawione finanse publiczne stworzyły nam bazę do tego, że mamy pieniądze na 13. i 14. emeryturę, na 500 plus, na całą politykę społeczną, to 85 mld zł rocznie – powiedział Morawiecki.
 
Szef rządu dodał, że w ostatnich latach najpierw mieliśmy do czynienia z pandemią koronawirusa, potem z kryzysem na granicy z Białorusią, następnie "wielki kryzys inflacyjny, energetyczny" i wojna w Ukrainie. 
 
I przetrwaliśmy wszystkie te wielkie kryzysowe fale i powieźliśmy Polskę do czasu, kiedy widzę już wyraźnie światełka nadziei w gospodarce i malejącej inflacji, bo walczymy z tą inflacją – powiedział Morawiecki.
 
– Pomimo tego wielkiego kryzysu obniżyliśmy do najniższych poziomów w historii III Rzeczpospolitej podatek PIT, do 12 proc., a kwota wolna (od podatku) 30 tys. zł, czyli emerytura i praca do 2,5 tys. zł bez podatku – dodał. 
 
Oprócz tego, jak podkreślał premier, rząd PiS obniżył VAT "na podstawowe artykuły żywnościowe, na paliwo, na ciepło, na gaz, na prąd."
 
Podczas spotkania z mieszkańcami Jasła szef rządu złożył życzenia i podziękowania wszystkim sołtysom w dniu ich święta. – Rząd PiS postanowił przygotować ustawę o specjalnym dodatku do emerytury w wysokości 300 zł dla wszystkich sołtysów, którzy przez odpowiedni czas byli tymi sołtysami. Ta ustawa wkrótce ujrzy światło dzienne – ogłosił Mateusz Morawiecki.  
 
Premier zadeklarował ponadto, że rząd będzie otwarty "na wprowadzenie w jakiejś branży emerytur pomostowych, jeśli będzie taka konieczność". 
 
– Obniżyliśmy wiek emerytalny do poprzedniego, dla kobiet 60 lat, dla mężczyzn 65 lat, oprócz tego dajemy różnego rodzaju programy emerytur pomostowych. W różnych branżach, w różnych zakładach to się dzieje – powiedział szef rządu. 
 
– W sytuacji, jak gdzieś będzie konieczność wprowadzenia tego rodzaju emerytur pomostowych, będziemy dalej otwarci na takie postulaty. Jesteśmy w dialogu z "Solidarnością" – dodał. 
 
Szef rządu podczas spotkania z mieszkańcami Jasła poproszony był m.in. o interwencję w sprawie Krośnieńskiej Huty Szkła "Krosno", która – jak mówił jeden z działaczy podkarpackiej NSZZ "Solidarność" – choć ma zamówienia do końca roku, "ma problemy z energią".
 
Morawiecki, powiedział, że rząd przygotował i realizuje specjalny program wsparcia dla przedsiębiorstw energochłonnych, a teraz "program ten poszerzany jest o kolejne branże, kolejne kody PKD, żeby jak najwięcej firm mogło skorzystać z wsparcia". Zaznaczył przy tym, że będzie rozmawiał z wicepremierem Jackiem Sasinem, żeby spółki energetyczne "zrewidowały swoją politykę cenową", bo – jak mówił – "umowy zawarte kilka miesięcy temu są na niekorzystanych stawkach". Zaznaczył, że dziś ceny energii są niższe. 
 
Program "Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r." został opracowany na podstawie ustawy z 29 września 2022 r. o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024.
 
Do programu kwalifikują się przedsiębiorcy prowadzący działalność w Polsce, którzy spełniają łącznie dwa warunki: koszty zakupu energii elektrycznej i gazu ziemnego stanowiły co najmniej 3 proc. wartości ich produkcji w 2021 r. lub 6 proc. wartości produkcji w pierwszej połowie 2022 r. Co najmniej połowa ich przychodów lub wartości produkcji musi pochodzić z działalności w kodach PKD lub kodach PRODCOM wymienionych na liście sektorów szczególnie narażonych na skutki kryzysu opracowanej przez Komisję Europejską.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy