Reklama

Biznes

Joe Biden w Polsce. Z Kijowa przez Jasionkę do Warszawy

Opracowanie Aneta Gieroń, PAP
Dodano: 21.02.2023
71809_prezydent
Share
Udostępnij
Prezydent USA Joe Biden jest już w Polsce. Po wizycie w Kijowie, w poniedziałek wieczorem Joe Biden dotarł pociągiem do Przemyśla, a następnie z lotniska Rzeszów-Jasionka odleciał do Warszawy. Air Force One wylądował w stolicy po godzinie 23.
 
Poniedziałkowa wizyta amerykańskiego prezydenta w Ukrainie trwała kilka godzin. Była to pierwsza podróż amerykańskiego przywódcy do Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji na ten kraj w lutym 2022 roku.
 
Agresja Kremla na Ukrainę jest "największą wojną w Europie od czasów II wojny światowej" – powiedział Biden podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Przywódca USA zapowiedział przekazanie Kijowowi kolejnego pakietu pomocy wojskowej o wartości 500 mln dolarów, obejmującego m.in. amunicję do wyrzutni rakietowych HIMARS.
 
W poniedziałek po godz. 22.30 samolot amerykańskiego prezydenta wystartował z Rzeszowa-Jasionki do Warszawy. Na lotnisku Chopina wylądował po godzinie 23. Amerykańskiego przywódcę powitali prezydencki minister Marcin Przydacz, szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych oraz ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
 
Po przybyciu do Polski Biden rozmawiał telefonicznie z włoską premier Giorgią Meloni, z którą prawie minął się na lotnisku w Rzeszowie-Jasionce. Biden odlatywał stamtąd do Warszawy, a Meloni wylądowała tam w drodze do Kijowa.
 
Po wylądowaniu na warszawskim lotnisku amerykańska delegacja udała się do hotelu Marriott. Biden pojechał do centrum stolicy Cadillakiem One, powszechnie znanym jako Bestia. 
 
Oficjalna wizyta Joe Bidena w Polsce rozpoczyna się we wtorek. O godz. 12.50 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego zaplanowano ceremonię oficjalnego powitania prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki przez prezydenta Andrzeja Dudę. Po godz. 13 odbędzie się spotkanie prezydentów Polski i USA. Przywódcy będą rozmawiali w wąskim gronie, a następnie zaplanowano rozmowy plenarne delegacji. Rozmowa będzie dotyczyć m.in. wzmacniania wschodniej flanki NATO. 
 
We wtorek o 17:30 Joe Biden wygłosi przemówienie w Arkadach Kubickiego w ogrodach Zamku Królewskiego. Ma ono dotyczyć wojny w Ukrainie. Biden ma zapewnić o stałości amerykańskiego poparcia dla Kijowa. Może w nim wziąć udział każdy, po wcześniejszej rejestracji na stronach amerykańskiej ambasady w Warszawie.
 
W środę Biden spotka się z przywódcami Bukareszteńskiej Dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki NATO – formatu zrzeszającego państwa wschodniej flanki NATO: Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry. W spotkaniu weźmie także udział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy