Reklama

Biznes

W centrum Rzeszowa wyrośnie Biblioteka NOWA?

Alina Bosak
Dodano: 18.01.2023
70936_tad
Share
Udostępnij
– Chcemy wybudować nową bibliotekę z salą konferencyjną i koncertową na tysiąc osób. Przetarg ogłosimy jeszcze w tym roku – zapowiedział na spotkaniu z dziennikarzami prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i zdradził, że nowy gmach ma stanąć za urzędem marszałkowskim w rejonie ul. Piłsudskiego. Na razie miasto nie chce więcej zdradzić, ale rzecznik marszałka podkarpackiego potwierdza, że trwają rozmowy o wspólnej inwestycji. Jest już nawet nazwa: Biblioteka NOWA.
 
O budowie biblioteki – nowoczesnej, multimedialnej i godnej wojewódzkiego miasta – za pieniądze, które ma otrzymać województwo podkarpackiego z nowego unijnego budżetu, mówi się od dawna. Dziś Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie mieści się w zabytkowym budynku przy ul. Sokoła, który choć piękny, jest zdecydowanie za ciasny. To siedziba nad wyraz skromna, jak na instytucje, którą współprowadzą dwa silne samorządy: województwa podkarpackiego i miasta Rzeszowa. 
 
Dlatego nową siedzibę wpisano do „Strategii rozwoju województwa – Podkarpackie 2030” (pod nazwą Podkarpacka Galeria Słowa i Obrazu) i  jest ona wskazana jako jedno z najważniejszych przedsięwzięć dla regionu z dziedziny kultury (w ramach działania 2.3.3. „Infrastruktura kultury i zwiększenie atrakcyjności dziedzictwa kulturowego” w obszarze tematycznym 2. „Kapitał ludzki i społeczny”). W ostatnich dniach prezydent Konrad Fijołek zdradził, że bibliotek byłaby także połączona z salą widowiskową, bo dziś miasto dysponuje jedynie Halą Podpromie, w której ze względu na rozgrywki sportowe, coraz trudniej zaplanować wydarzenia o innym charakterze. Jak zatem miałaby wyglądać nowa biblioteka?
 
– Od czasu uchwalenia nowe strategii rozwoju województwa trwają prace koncepcyjne związane z przygotowaniem tej inwestycji we współpracy pomiędzy Samorządem Województwa Podkarpackiego i Miastem Rzeszów. Obecnie analizowaną koncepcją jest propozycja Miasta Rzeszów pod nazwą „Biblioteka NOWA”, zakładająca budowę nowoczesnej siedziby Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie oraz części konferencyjno-koncertowej na działce należącej do miasta w rejonie ulic Piłsudskiego i Towarnickiego – informuje Tomasz Leyko, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. 
 
Zgodnie z dyskutowaną koncepcją projektowany obiekt powinien zapewnić przestrzeń dla różnorodnych zbiorów bibliotecznych, które będą stanowiły zasadniczy jego trzon, wokół którego będą odbywały się różne działania kulturalne, rozrywkowe i naukowe (spotkania z autorami, promocje książek, warsztaty, koncerty, seminaria, konferencje, kluby dyskusyjne). Biblioteka NOWA powinna też być przestrzenią wydarzeń społecznych związanych nie tylko z książką i literaturą, ale także działań zintegrowanych z innymi dziedzinami kultury i sztuki oraz miejscem spotkań służącym kontaktom z ludźmi i integracji.
 
– Planujemy, aby Biblioteka NOWA była nowoczesną, inkluzywną instytucją, dostosowaną do potrzeb nie tylko tradycyjnego, ale też nowoczesnego i wymagającego odbiorcy – opisuje Tomasz Leyko. – Aktualnie przedstawiona koncepcja zakłada, że cały obiekt miałby charakter wielofunkcyjny, w którym  oprócz przestrzeni bibliotecznych, zlokalizowane miałyby zostać: audytorium z salami widowisko-konferencyjnymi, pomieszczenia do organizacji wystaw, sale do spotkań i warsztatów, mediateka oraz inne przestrzenie edukacyjno-kulturalne. Sala ekspozycyjna w nowym budynku byłaby wykorzystywana również do promocji regionu, w tym dziedzictwa kulturowego Podkarpacia, z użyciem nowoczesnych form przekazu. Planowanym aktualnie elementem całego projektu jest także budowa parkingu oraz zagospodarowanie i adaptacja na potrzeby kulturalne i rekreacyjne otaczającego terenu.
 
W 2023 roku planowane jest m.in. ogłoszenie konkursu architektoniczno-urbanistycznego na wykonanie projektu nowego obiektu pod nazwą Biblioteka NOWA.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy