Reklama

Biznes

Jak będzie wyglądała S19 Babica-Jawornik. Wizualizacja

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 08.01.2023
70641_jawornik
Share
Udostępnij
W grudniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła wniosek o wydanie decyzji ZRID dla drogi ekspresowej S19 między węzłem Babica a Jawornikiem. Kilka dni temu opublikowała wizualizację, jak będzie wyglądał ten odcinek. Rozpoczęcie robót budowalnych zaplanowano w II połowie 2023 roku.
 
Ma liczyć prawie 12 kilometrów i kosztować 1,2 mld zł. Na trasie będzie m.in. imponująca estakada, umieszczona na 100-metrowych filarach. 
 

 
Odcinki na południe od Rzeszowa są szczególnym wyzwaniem inżynierskim i budowlanym. Przewidziano tu kilometrowe tunele i estakady. Na taką interesującą i widokową trasę zapowiada się odcinek Babica-Jawornik. Ma on liczyć 11,6 km i posiadać dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu w obu kierunkach, do tego pas awaryjny. W rejonie Strzyżowa i Czudca powstanie węzeł drogowy i połączenie z drogą powiatową nr 1931R. Powstanie także Miejsce Obsługi Podróżnych w Jawornik (w kierunku Rzeszowa) oraz wspomniane już estakady. Będzie ich siedem, na bardzo wysokich podporach. Największa estakada o długości ok. 1,2 km posadowiona zostanie na filarach o wysokości ok. 100 m. Po przejechaniu przez ponadkilometrowy tunel między Rzeszowem a Babicą, kierowcy wyjadą na wyeksponowane odcinki drogi z malowniczymi krajobrazami Pogórza Strzyżowskiego. 
 
Na trasie wybudowanych zostanie również sześć wiaduktów i trzy przejścia dla zwierząt. 
 
Jak uprzedza rzeszowski oddział GDDKiA, powstanie również tymczasowy łącznik z drogą krajową nr 19 w Jaworniku. Ma to związek z podzieleniem budowy odcinka S19 między Babicą a Domaradzem, na dwa etapy: Babica – Jawornik, z tymczasowym łącznikiem S19 z DK19, ora z Jawornik – Domaradz. Docelowo, po wybudowaniu tego drugiego odcinka, droga ekspresowa S19 nie będzie łączyła się z DK19 w Jaworniku. W śladzie tymczasowego łącznika będzie droga gminna, służąca m.in. służbom ratowniczym jako wjazd awaryjny na S19 przez MOP Jawornik.

Odcinek S19 od węzła Babica do Jawornika realizowany jest w systemie Projektuj i buduj. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. Wartość umowy wynosi 1 253 370 000 zł. Aktualnie trwa opracowywanie dokumentacji wykonawczej, a rozpoczęcie robót budowlanych, po uzyskaniu decyzji ZRID, planowane jest w II połowie przyszłego roku.
 
Zgodnie z podpisaną umową, prace projektowe i roboty budowlane wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, zostaną ukończone w ciągu 43 miesięcy, tj. we wrześniu 2026 r. Przy czym, do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych (od 1 grudnia do 31 marca).
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy