Reklama

Biznes

Szpital na Szopena własnością Uniwersytetu Rzeszowskiego

Materiały prasowe/opr. Alina Bosak
Dodano: 28.12.2022
70427_ooo
Share
Udostępnij
Od 1 stycznia 2023 roku Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 w Rzeszowie stanie się własnością Uniwersytetu Rzeszowskiego. Będzie służył m.in. nauce studentów Kolegium Nauk Medycznych. W środę, 28 grudnia, w urzędzie marszałkowskim porozumienie w tej sprawie z rektorem prof. Sylwestrem Czopkiem podpisali: marszałek Władysław Ortyl, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, minister zdrowia Adam Niedzielski oraz wojewoda Ewa Leniart.
 
Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie to najstarszy rzeszowski szpital. Został utworzony w 1832 roku. Jego podstawowym zadaniem jest działalność lecznicza, czyli udzielanie świadczeń zdrowotnych, jak również promocja zdrowia oraz realizacja zadań dydaktycznych i badawczych związanych z kształceniem studentów medycyny i innych zawodów medycznych, a także wdrażanie nowych technologii medycznych oraz metod leczenia.

Ponad 40 tysięcy pacjentów

Rzeszowski szpital tworzą trzy zakłady lecznicze – szpital ogólny, Podkarpackie Centrum Chorób Płuc oraz Podkarpackie Centrum Onkologii. To placówka mająca ponad 730 łóżek, 17 stacjonarnych klinik, 6 oddziałów dziennych i 25 specjalistycznych poradni. Szpital zatrudnia ponad 1800 osób, a w 2022 roku hospitalizował 41 tys. pacjentów, udzielił 150 tys. porad w poradniach specjalistycznych i wykonał 13 tys. zabiegów.

Wokół szpitala przy ul. Szopena atmosfera była w ostatnich latach gorąca. Województwo już dawno chciało placówkę przekazać Uniwersytetowi, ale uczelnia obawiała się przyjęcia zadłużonej i niezrestrukturyzowanej jednostki. Wolała budowę nowego szpitala uniwersyteckiego. Ostatecznie porozumiano się, że powstanie nowy szpital w Świlczy, ale też uczelnia obejmie szpital przy Szopena po tym, jak działania naprawcze wdroży w nim samorząd województwa. 
 
– W ciągu pięciu ostatnich lat dokonaliśmy restrukturyzacji tego szpitala, wdrożyliśmy procedurę oddłużenia i wspólnie z Uniwersytetem Rzeszowskim zapoczątkowaliśmy prace przygotowawcze, które docelowo umożliwiły przekazanie szpitala – podkreślił marszałek Władysław Ortyl w środę, podpisując porozumienie. 

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacka zwróciła uwagę, że sytuacja finansowa szpitala klinicznego w ciągu ostatnich dwóch lat uległa znacznej poprawie – ze straty 13 mln zł w roku 2020, rok później szpital wygenerował zysk netto, a bieżący rok planuje także zakończyć pozytywnym wynikiem finansowym. Szpital nadal boryka się ze spłatą zobowiązań wymagalnych, ale ich stan z miesiąca na miesiąc maleje, a jednostka przy utrzymującym się wzroście przychodów jest w stanie spłacić je samodzielnie w krótkim czasie. Wartość nakładów na inwestycje, remonty i zakupy sprzętu realizowane w latach 2018-2023 z zaangażowaniem środków samorządowych to prawie 182 mln zł, z czego 69 mln zł to środki budżetu województwa, a 113 mln zł środki unijne. Od 2017 roku w szpitalu zakończyły się lub nadal są realizowane największe inwestycje spośród tych w szpitalach wojewódzkich, w tym: Hematologia, nefrologia i stacja dializ za kwotę 52 mln złotych, Podkarpackie Centrum Chorób Płuc za kwotę 98 mln złotych, Uruchomienie Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej za 17,2 mln złotych oraz Ginekologia i położnictwo na kwotę 19,5 mln złotych.

4 mln zł na dokumentację

W takim stanie szpital zostaje przejęty przez uniwersytet. Zgodę na transakcję senat uczelni wyraził przed rokiem, a decyzja była jednym z warunków rozpoczęcia budowy nowego szpitala. Wsparcie inwestycji obiecali: Minister Zdrowia i Minister Edukacji i Nauki, podpisując w 2021 roku „Deklarację współpracy na rzecz utworzenia szpitala uniwersyteckiego w województwie podkarpackim”. Stąd też ich obecność podczas środowego wydarzenia na Podkarpaciu. Minister Czarnek przy tej okazji przekazał rektorowi Czopkowi bon na kwotę 3,4 mln zł, które mają służyć utrzymaniu aparatury naukowo-badawczej i pomóc w organizacji konferencji naukowych. Z myślą o nowym szpitalu wręczył rektorowi bon na 4 mln zł. 

– Przywieźliśmy cztery miliony złotych na początek stworzenia dokumentacji potrzebnej do tego, żeby rozpocząć proces inwestycyjny. Cała inwestycja potrwa zapewne kilaka lat, ale od pierwszego stycznia Uniwersytet Rzeszowski, jako organ prowadzący tego szpitala będzie miał już wszelkie dokumenty i legitymacje do tego, żeby ta inwestycja z tego poziomu projektowania przeszła w stan realizacji – mówił minister Czarnek.
 
Adam Niedzielski stwierdził, że przejęcie szpitala przez uniwersytet, jest korzystne dla rozwoju tej placówki i jej pacjentów: – Szpital zyska dostęp do nowych środków badawczych, szczególnie w zakresie badań klinicznych, ale będzie miał też własną bazę kliniczną, której celem jest kształcenie lekarzy – podkreślił minister zdrowia. – Ten rozwój zapewnia pacjentom z Podkarpacia dostępność leczenia na wysokim poziomie przez wiele kolejnych lat – dodał.
 
Od 2013 roku Uniwersytet Rzeszowski prowadzi kształcenie na kierunkach medycznych nie mając własnego szpitala, w tym głównie w oparciu o współpracę z dwoma rzeszowskimi szpitalami klinicznymi. Podpisanie porozumienia jest zwieńczeniem wieloletnich działań podejmowanych przez Samorząd Województwa Podkarpackiego i Uniwersytet Rzeszowski w celu utworzenia szpitala uniwersyteckiego w regionie.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy