Reklama

Biznes

Prezydenci Zełenski i Duda spotkali się w Jasionce

PAP
Dodano: 22.12.2022
70199_duda
Share
Udostępnij
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w czwartek, że w drodze powrotnej z wizyty w USA spotkał się z polskim prezydentem Andrzejem Dudą. Nazwał prezydenta RP "przyjacielem Ukrainy" i dodał: "dziękuję za niezmienne i mocne wsparcie!"
 
"W drodze do domu spotkałem się z przyjacielem Ukrainy – prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Podsumowaliśmy ten rok, który przyniósł historyczne wyzwania z powodu wojny na pełną skalę. Omówiliśmy strategiczne plany na przyszłość, stosunki dwustronne i współpracę na szczeblu międzynarodowym w 2023 roku" – napisał Zełenski na serwisie Telegram.
 
Dodał następnie: "dziękuję za niezmienne i mocne wsparcie!
 
Polska i USA to jedyne kraje, które prezydent Ukrainy odwiedził podczas swojej pierwszej podróży zagranicznej po 24 lutego, tj. początku agresji Rosji. Jak głosi komunikat na oficjalnej stronie internetowej prezydenta Ukrainy, przywódcy spotkali się w Rzeszowie.
 
Zełenski wraz z komentarzem opublikował krótkie nagranie wideo. Widać na nim, jak na lotnisku witają go przedstawiciele polskich władz: szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch i wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Na kadrach widać następnie przywitanie z prezydentem Andrzejem Dudą i ich wspólną rozmowę.
 
"Szefowie państw podsumowali rok 2022, który przyniósł nadzwyczaj trudne wyzwania historyczne z powodu wojny na pełną skalę, którą Rosja rozpoczęła 24 lutego przeciwko Ukrainie. Wołodymyr Zełenski podziękował Andrzejowi Dudzie za mocne wsparcie dla Ukraińców ze strony Polski i jej obywateli" – czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie internetowej prezydenta Ukrainy.
 
W oświadczeniu wskazano, że "prezydenci omówili szeroki zakres tematów akcentując wzmocnione zdolności obronne państwa ukraińskiego i kwestie humanitarne, które są nadzwyczaj ważne, zwłaszcza dla tymczasowych uchodźców ukraińskich, którzy zmuszeni byli, ratując się przed wojną, do opuszczenia Ukrainy".
 
Jak przypomniano w komunikacie Rzeszów, gdzie spotkali się prezydenci, jest "miastem-ratownikiem". Ten oficjalny tytuł w uznaniu pomocy polskiego miasta dla Ukraińców po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej Zełenski nadał Rzeszowowi w maju br. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy