Reklama

Biznes

W G2A Arena Rzeszów-Jasionka trwa szczyt World for Ukraine

Aneta Gieroń, PAP
Dodano: 08.12.2022
69673_ukraina
Share
Udostępnij
Od środy do piątku w G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce trwa forum jak obecnie i w przyszłości pomóc Ukrainie. Niemal 1000 osób uczestniczyło w pierwszym dniu szczytu. „Polska nie czekała na decyzje żadnych organizacji. Od razu przyszliście nam na pomoc. Każdy Polak i Polka otworzył swoje serca i jesteśmy za to bardzo Wam wdzięczni. Polska jest liderem Zachodu we wsparciu Ukrainy. Dzisiaj cały świat jest świadkiem jak Polska i Ukraina walczą o przyszłość swoich dzieci” – mówił Oleh Kuts – Chargé d'affaires Ambasady Ukrainy.
 
Katarina Suchomłynowa – ratownik, ochotnik, świadek zbrodni wojennych w Mariupolu opowiadała, że podczas gdy cywilizowany świat zastanawia się, czy obniżyć temperaturę do 19 stopni, w domach ukraińskich zamarza woda.
 
– Pochowani ludzie znajdują się w każdym domu, w każdej piwnicy. Nikt nie jest w stanie sobie wyobrazić, czym jest wojna. Siła bomb jest tak ogromna, że jest w stanie rozbić schrony – mówiła
 
Julia Mendel, redaktorka Washington Post, była rzeczniczka prezydenta Wołodymyra Zełenskiego tłumaczyła, dlaczego zwycięstwo Ukrainy jest ważne również dla Polaków.
 
– Rosja próbuje wypełnić swój imperialistyczny plan, który konsekwentnie realizuje od lat. Około 500 tys. ukraińskich mężczyzn wróciło do domów, aby bronić Ukrainy – wyliczała dziennikarka.
 
– Wyzwania są na potężną skalę – boimy się zmęczenia i wyczerpania. Z tego chce skorzystać Rosja, Putin chce, aby świat zapomniał o Ukrainie. Przywódcy Ukrainy rozumieją, że jeżeli Rosja zatrzyma tę wojnę, to tylko po to, aby się wzmocnić i rozpocząć kolejne starcie. Tylko bycie w Unii Europejskiej i NATO jest gwarantem wspólnego działania tak, aby nie pozwolić na kolejny atak Rosji na Ukrainę – dodała Julia Mendel.
 
Na pytania, jak będzie wyglądała odbudowa Ukrainy? – Będzie ona dostosowana do aktualnych potrzeb ludzi – nie będziemy odbudowywać Ukrainy dla systemu, będziemy odbudowywać kraj dla ludzi – stwierdzili samorządowcy z Ukrainy.
 
– Jestem zaszczycona, że mogę się tutaj spotkać, aby rozmawiać o pomocy potrzebnej dla walczącej o wolność Ukrainy. (…) Niezmiennie powtarzam, że potrzeba pomocy walczącej dzielnie Ukrainie wciąż trwa. Wierzę, że ta pomoc będzie świadczona w każdej formie, jakiej Ukraina będzie potrzebować – mówiła Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.
 
Na scenie towarzyszył jej prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek:
 
– Jestem niezwykle dumny, że nasze społeczeństwo, Polska, stała się symbolem bezprecedensowej pomocy w historii świata, którą przyjmując miliony osób, świadczyli nasi mieszkańcy (…) To jest duma być prezydentem miasta, którego 200-tysięczna społeczność potrafiła przyjąć 100-tysięcy osób. (…)” – mówił prezydent Rzeszowa, zwrócił uwagę, jak narody polski i ukraiński zbliżyły się do siebie oraz podkreślił, że Ukraina walczy też o naszą wolność.
 
– Partnerstwo, partnerstwo i jeszcze raz partnerstwo. Zawsze można więcej. W ten sposób tworzy się system, który naprawdę może czynić cuda” – zaapelowała Irena Marszałek-Czekierda z rzeszowskiego MOPS.
 
Janina Ochojska, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej, zauważyła, że życie kobiet w Ukrainie zmieniło się, role matek, żon i córek są często naznaczone walką synów, mężów i ojców. Wiele kobiet zaangażowało się w walkę bezpośrednio. To tworzy zupełnie nowe wyzwania
 
– Polska i Ukraina mają razem więcej specjalistów od IT niż Stany Zjednoczone – mówił Aleksander Romanishyn odpowiedzialny za cyfryzację w Urzędzie ds. Reform Ukrainy. – Łączenie systemów informatycznych oznacza integrację krajów. Digitalizacja to także skuteczna walka z korupcją.
 
Zdaniem prelegenta, zastępując „czynnik ludzki” transparentnymi procedurami w domenie cyfrowej, po prostu modernizujemy kraj.
 
Memento pierwszego dnia szczytu stanowiły słowa Kateriny Suchomłynowej z Mariupola:
 
– Chciałabym się zwrócić do świata – Ukraina zwycięży z waszą pomocą – czy świat uczynił wszystko, aby obniżyć cenę, którą płacimy własnym życiem? Tylko ramię w ramię powstrzymamy tę wojnę. Ukraińcy nie są Rosjanami, mamy swoją tożsamość, kulturę, język. Zamknijcie przestrzeń powietrzną, stwórzcie korytarze na terenie okupowanym. Uwolnijcie jeńców. Federacja Rosyjska nie przestrzega żadnych zasad, łamie wszelkie konwencje. W Ukrainie dzieją się zbrodnie przeciw ludności – na oczach całego świata – powiedziała uczestniczka szczytu.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy