Reklama

Biznes

Marszałek zarobi więcej. Radni za wyrównaniem pensji

Alina Bosak
Dodano: 29.11.2022
69423_www
Share
Udostępnij
Podczas listopadowej sesji sejmiku województwa podkarpackiego radni podnieśli pensję marszałka. Zgodnie z podwyżkami wprowadzonymi przez sejm w ubiegłym roku wynagrodzenie na takim stanowisku nie może przekroczyć 20 041,50 zł brutto. Teraz radni zgodzili się, idąc śladem innych województw, że do tej kwoty nie powinno się wliczać dodatku stażowego, który w przypadku marszałka Władysława Ortyla wynosi 2 260 zł. I o tyle właśnie zwiększyli jego wynagrodzenie.

Na poniedziałkowej sesji sejmiku, 29 listopada br., radni przyjęli uchwałę korygującą wysokość wynagrodzenia dla marszałka województwa podkarpackiego. Będą się na nie składać następujące kwoty:
 
1) wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 11 300 zł
 
2) dodatek funkcyjny w kwocie 4 100 zł
 
3) dodatek specjalny w wysokości 30% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w kwocie 4 620 zł
 
4) dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w kwocie 2 260 zł.
 
W sumie wynagrodzenie marszałka wyniesie: 22 280 zł brutto, a więc o 2260 zł więcej niż zarabiał przez ostatni rok, kiedy to radni podnieśli zarówno swoje diety, jak i wynagrodzenia zarządu do poziomu określonego ustawą sejmu z 17 września 2021 r. 

Wspomniana ustawa zwiększyła wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Zgodnie z nią maksymalne wynagrodzenie marszałka województwa nie może przekroczyć w okresie miesiąca 11,2-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, czyli na chwilę obecną 20.041,50 zł brutto.
 
Pojawiły się jednak różne interpretacje nowego przepisu. Po analizie wykonanej przez Związek Województw RP okazało się, że w 13 województwach do maksymalnego wynagrodzenia marszałków nie został wliczony dodatek stażowy. 

„Należy przyjąć jednolitą praktykę w zakresie sposobu ustalenia poziomu maksymalnego wynagrodzenia marszałków województwa w całym kraju. W związku z tym, że pensja Marszałka Województwa Podkarpackiego przez ten okres była zaniżona o wysokość dodatku stażowego, zasadnym jest dokonanie wyrównania wynagrodzenia Marszałka do wysokości pozostałych marszałków”, pisze w uzasadnieniu do uchwały podkarpackiego sejmiku jego przewodniczący Jerzy Borcz. 
 
Wyłączono zatem dodatek stażowy z ustawowego limitu, a w to miejsce podniesiono kwotę dodatku funkcyjnego, uzasadniając to dodatkowymi obowiązkami marszałka, jakie niesie bliskość wojny w Ukrainie oraz przygotowania dokumentacji związanej z wdrożeniem programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Podwyżkę przyjęto z wyrównaniem od 1 sierpnia 2021 r.  
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy