Reklama

Biznes

W Rzeszowie będą dotacje na ocieplanie domów

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 14.11.2022
68939_ccc
Share
Udostępnij
To program z dość skromną pulą środków i dla najbiedniejszych – dzięki programowi STOP SMOPG w Rzeszowie będą mogli uzyskać dotacje na wymianę pieców, okien, montaż paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła, docieplenie ścian. Ze wstępnych obliczeń wynika, że pomóc może otrzymać ok. 20 właścicieli domów jednorodzinnych. Program, ruszy najprawdopodobniej na przełomie roku 2022/2023.
 
Niemal milion złotych otrzyma Rzeszów z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na modernizację budynków. Umowę na realizację programu STOP SMOPG w Rzeszowie podpisała w poniedziałek w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak. 
 
– To kolejny program, który będziemy realizować, aby poprawić jakość powietrza w Rzeszowie. Mieszkańcy, którzy do niego przystąpią skorzystają także obniżając w ten sposób swoje rachunki za energię. Domy, które im zmodernizujemy będą bardziej efektywne energetycznie. Oznacza to, że będzie w nich cieplej, a koszty ogrzewania spadną – mówi wiceprezydent Jolanta Kaźmierczak.
 
Celem programu STOP SMOG jest realizacja przedsięwzięć niskoemisyjnych na rzecz najmniej zamożnych gospodarstw domowych. W przypadku tego programu na pomoc będą mogły liczyć osoby najbiedniejsze, zagrożone lub dotknięte ubóstwem energetycznym. 
 
Program STOP SMOG ma być realizowany w Rzeszowie przez trzy lata. Ze wstępnych szacunków Urzędu Miasta Rzeszowa wynika, że w ramach programu zmodernizowanych zostanie ponad 20 budynków. Zakres prac, jakie będą w nich prowadzone zależy od wyników audytu, który musi być przeprowadzony dla każdej nieruchomości. Jego celem będzie określenie, jakich inwestycji wymaga dom, aby poprawić jego efektywność energetyczną w zakresie wymaganym w porozumieniu. Obok wymiany źródła ciepła będą to na przykład docieplenie ścian, wymiana stolarki, czy montaż dodatkowych urządzeń, jak np. pompa ciepła i panele fotowoltaiczne do jej zasilania. Modernizacja będzie mogła objąć także urządzenia lub systemy grzewcze, podgrzewające wodę użytkową w tych budynkach. W każdym przypadku końcowy koszt wszystkich zadań będzie musiał zamknąć się maksymalną kwotą 53 tysięcy złotych. 69 procent kosztów pokryje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a resztę Urząd Miasta Rzeszowa.
 
Teraz miasto musi wybrać operatora programu, który zajmie się audytem budynków zgłoszonych do dofinansowania i innymi procedurami. – Na przełomie roku najprawdopodobniej będziemy informować o naborze i szczegółach programu w mediach i na naszej stronie internetowej – mówi Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Urzędu Miasta Rzeszowa.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy