Reklama

Biznes

Autobusy elektryczne zamiast CNG dla Rzeszowa

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 19.10.2022
68152_elektr
Share
Udostępnij
Rzeszów ogłosił przetarg na sześć autobusów elektrycznych. – Pierwsze plany zakładały, że kupimy autobusy napędzane gazem CNG. Jednak w związku z wysokimi kosztami eksploatacji tego typu pojazdów zdecydowaliśmy się na zmianę. Kupujemy autobusy elektryczne, których eksploatacja jest obecnie tańsza od „gazowców” – tłumaczy prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.
 
Rzeszów kupuje nowe autobusy i po raz kolejny będą to pojazdy elektryczne. Miasto konsekwentnie przestawia komunikację publiczną na bardziej ekologiczną, chociaż zmienia nieco strategię. Najpierw planowano dokupić autobusy napędzane gazem CNG, a teraz postawiono jednak na elektryki. Prezydent tłumaczy to kosztami eksploatacji.

Autobusy na 50 pasażerów

Przetarg został już ogłoszony. Zakupione mają być autobusy niskopodłogowe o długości od 8 do 9,5 metra. Każdy autobus ma pomieścić min. 50 osób, z czego min. 20 na miejscach siedzących. Pojazdy mają być wyposażone m.in. w klimatyzację, system informacji pasażerskiej z tablicami LED/LCD, monitoring, system zliczania pasażerów, biletomaty. Zakupionych ma zostać także sześć ładowarek stacjonarnych. 
 
Otwarcie przetargowych ofert zaplanowano na 18 listopada. Firma, która zostanie wybrana będzie miała 26 tygodni (od daty podpisania umowy) na dostarczenie do Rzeszowa sześciu elektrycznych autobusów. 

Ostatnio były gazowe

W ostatnim czasie Rzeszów inwestował w autobusy napędzane gazem, których cena zakupu była niższa od elektryków. W lipcu tego roku prezydent Konrad Fijołek podpisał umowę z firmami Autosan i Solaris, dotyczącą zakupu 14 nowoczesnych pojazdów. Ten przetarg był podzielony na trzy części. Pierwsza z nich dotyczyła zakupu 10 pojazdów 12-metrowych zasilanych gazem ziemnym. Najkorzystniejszą, wartą 18,01 mln zł ofertę złożyła firma Autosan. Dwie pozostałe części przetargu dotyczyły czterech autobusów przegubowych, o długości 18 metrów. Dwa z nich będą zasilane prądem, dwa gazem. Dostarczy je firma Solaris. „Gazowce” będą kosztowały prawie 5,2 mln zł, a więc taniej niż autobusy elektryczne za nieco ponad 8 mln zł. 
 
Zakup tych 14 autobusów, które do Rzeszowa będą docierać w przyszłym roku, także został dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej. z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014-2020. 
 
Rzeszowski tabor autobusowy to obecnie 223 pojazdy. Średnia wieku miejskiego autobusu to ok. 8 lat.  

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy