Reklama

Biznes

Kuchciński szefem kancelarii premiera Morawieckiego

Aneta Gieroń, PAP
Dodano: 07.10.2022
RZESZÓW KONWENCJA PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
Share
Udostępnij
W ubiegły piątek z funkcji szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zrezygnował Michał Dworczyk. W czwartek Marek Kuchciński, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych i były marszałek Sejmu, w rozmowie z dziennikarzami potwierdził, że dostał propozycję, by objąć stanowisko szefa kancelarii premiera.

– Na pytanie, czy dostałem propozycję, potwierdzam, dostałem propozycję. Natomiast decyzja należy do premiera i prezydenta – mówił w czwartek w Sejmie Marek Kuchciński.
Premier Mateusz Morawiecki także potwierdził, że Marek Kuchciński jako szef KPRM to jego autorski pomysł.
 
– Poprosiłem Marka Kuchcińskiego o to, żeby współpracował ze mną jako szef kancelarii premiera – przyznał szef rządu. – Bardzo się cieszę, że pan marszałek chce się podjąć tej roli. To jest niezwykle istotne dla mnie osobiście, bardzo ważne też, żeby w odpowiedni sposób na rok, ostatni rok przed wyborami, które będą bardzo ważne, byśmy mogli kontynuować naszą misję, żebyśmy wygrali trzecią kadencję.
 
Marek Kuchciński jest posłem nieprzerwanie od 21 lat. W latach 2010–2015 był wicemarszałkiem Sejmu, a od 12 listopada 2015 do 9 sierpnia 2019 był marszałkiem niższej izby parlamentu. Ze stanowiska odchodził w niesławie, po ujawnieniu afery z prywatnymi podróżami rządowymi samolotami. Wraz z Kuchcińskim pasażerami rządowego samolotu byli m.in. siostra marszałka, jego syn oraz żona. 
 
Decyzja o jego dymisji z fotela marszałka Sejmu zapadła po serii spotkań, które Jarosław Kaczyński prowadził ze swoimi współpracownikami. Prezes PiS na konferencji prasowej mówił później, że Kuchciński nie złamał wprawdzie prawa ani istniejących obyczajów, ale skoro „poważna część opinii publicznej ma inne zdanie", a PiS słucha Polaków, to marszałek odejdzie.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy