Reklama

Biznes

Będzie zjazd z A4 w Pilźnie i… bliżej do Jasła oraz Krosna

Aneta Gieroń, PAP
Dodano: 16.09.2022
66940_autostrada
Share
Udostępnij
W najbliższych latach powstanie nowy węzeł na A4 między Tarnowem a Dębicą oraz łącznik z drogą krajową nr 94 w Pilźnie – taką deklarację złożył Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i zatwierdził program inwestycji dla budowy wschodniej obwodnicy Tarnowa w nowym przebiegu. 

– Dzięki realizacji połączenia autostrady A4 z drogą krajową 94 zmniejszy się ruch w Tarnowie, ponieważ kierowcy jadący DK 73 pomiędzy Pilznem a A4 nie będą musieli wjeżdżać do miasta, tylko ominą je od wschodu. Zaoszczędzą czas i sprawniej dotrą do celu. Skorzystają mieszkańcy Tarnowa, bo zwiększy się przepustowość ulic i bezpieczeństwo jego mieszkańców. Zwiększy się też dostępność miejscowości turystycznych i uzdrowiskowych w południowo-wschodniej Polsce – przekonuje Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Projekt węzła i łącznika z A4 do 2026 roku

Minister zapowiedział rozpoczęcie prac projektowych, które określą, gdzie zlokalizowany będzie nowy węzeł, a także przebieg nowej drogi. Zgodnie z założeniem trasa ma mieć ok. 10 km długości. Projekt ma powstać do 2026 roku i przy jego tworzeniu mają być brane pod uwagę czynniki społeczne, ekonomiczne, techniczne i środowiskowe. 
 
Droga krajowa 73 jest ważnym szlakiem komunikacyjnym o zasięgu krajowym, który przechodzi przez trzy województwa: świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie i łączy miasta Kielce, Morawica, Chmielnik, Busko Zdrój, Pacanów, Szczucin, Dąbrowa Tarnowska, Tarnów, Pilzno i Jasło. Na odcinku od Tarnowa do Pilzna ma wspólny przebieg z drogą krajową nr 94 na długości 20 km. 
 
Obecnie mieszkańcy miejscowości położonych przy DK73 na południe od DK94, w tym Pilzna i Jasła mają ograniczony dostęp do autostrady A4. Mogą na nią wjechać korzystając z węzła Tarnów Centrum albo z węzła Dębica Wschód, które są oddalone od siebie o ok. 30 km. Podobnie jak kierowcy kursujący DK73 na trasie Kielce – Jasło.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy