Reklama

Biznes

Przejście graniczne w Niżankowicach-Malhowicach otwarte w 2023 roku

Agnieszka Pipała / PAP
Dodano: 16.08.2022
65938_16sie5
Share
Udostępnij
Kolejne przejście graniczne między Polską a Ukrainą zostanie otwarte w 2023 r. przed wakacjami w Niżankowicach-Malhowicach – poinformował we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że zwiększy to możliwości wymiany towarowej i osobowej między Polską a Ukrainą.

Minister Dworczyk wziął we wtorek udział w konferencji prasowej na przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec poświęconej zwiększeniu przepustowości przejść granicznych między Polską a Ukrainą oraz inauguracji zmodernizowanego przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec, na którym powstał m.in. terminal autokarowy i rozdzielono ruch towarowy od osobowego.

„Dobrą informacją, którą mamy dzisiaj do przekazania jest ta, że kolejne przejście graniczne między Polską a Ukrainą, którego otwarcie było zaplanowane na rok 2025, dzięki decyzjom pana premiera Mateusza Morawieckiego, ministrów właściwych, przede wszystkim pana ministra Andrzeja Adamczyka, zostanie otwarte za niecały rok, przed wakacjami; w 2023 roku powinniśmy uruchomić przejście w Niżankowicach-Malhowicach” – przekazał Dworczyk.

Zwrócił uwagę, że „zwiększy to dalsze możliwości wymiany towarowej i osobowej między Polską a Ukrainą”.

Szef KPRM dziękował też wszystkim instytucjom, dzięki którym można było tak szybko i sprawnie ten projekt zrealizować.

Uczestniczący w konferencji minister infrastruktury Ukrainy Oleksandr Kubrakow zaznaczył, że głównym celem jest zwiększenie wymiany towarowej między oboma krajami i komfortu przekraczania granicy.

„Otwieramy kolejną linię modernizowanego przejścia, od jutra będzie działał nowy terminal autobusowy. Przypominam spotkanie, jakie odbyło się tutaj przed niecałymi dwoma miesiącami. Od tego czasu bardzo dużo się tutaj zmieniło. Nie przestajemy, głównym celem jest zwiększenie wymiany towarowej między naszymi krajami oraz zwiększenie komfortu przekraczania granicy dla naszej obywateli” – powiedział minister infrastruktury Ukrainy.

Odniósł się także do zapowiedzi ministra Dworczyka dotyczącej wcześniejszego o dwa lata uruchomienia nowego przejścia granicznego między Polską a Ukrainą w Niżankowicach-Malhowicach, które ma zacząć działać w przyszłym roku. „Widzimy, że wymiana towarowa i ruch osobowy zwiększa się co chwila, co pokazuje, że wcześniej infrastruktura przejść nie odpowiadała wymaganiom” – dodał Kubrakow.

Obecny na konferencji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zauważył, że modernizacja przejścia Korczowa-Krakowiec na granicy z Ukrainą będzie służyła przede wszystkim pasażerom. „Trzeba było kilku tygodni i projekt jest gotowy. Będzie służył przede wszystkim pasażerom, którzy w cywilizowanych warunkach wreszcie będą mogli przekraczać granicę Korczowa-Krakowiec” – podkreślił Adamczyk.

Minister poinformował, że na kolejnym przejściu granicznym między Polską a Ukrainą, które zostanie otwarte w 2023 roku przed wakacjami w Niżankowicach-Malhowicach, zmodernizowana zostanie również linia kolejowa.

Adamczyk mówił, że ma nadzieję, iż dojdzie do przedłużenia autostrady A4 w kierunku Lwowa.

W ramach modernizacji przejścia Korczowa-Krakowiec, po stronie ukraińskiej zostały dodane nowe pasy.

„Skutkuje to tym, że zwiększy się ruch z 10 do 12 pasów dla ciężarówek. Powstały też nowe pasy, gdzie są odprawiane wyłącznie samochody osobowe. Powstał nowy termin autokarowy miejsca zarówno dla odpraw, jak i miejsca obsługowe, serwisowe” – powiedział Kubrakow, odpowiadając na pytanie o szczegóły modernizacji przejścia.

Przekazał, że jest to pierwsza wspólna – Ukrainy i Polski – inwestycja. Podziękował stronie polskiej – Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, ministrowi Dworczykowi za przydzielone środki.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy