Reklama

Biznes

Gdzie na Podkarpaciu pieniądze z Unii Europejskiej? Wszędzie!

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 02.08.2022
65448_euro
Share
Udostępnij
1 sierpnia wystartowała kampania „W Podkarpackim, realizujemy się z Funduszami Europejskimi”.  Jej bohaterami są mieszkańcy regionu, którym fundusze unijne pomogły w realizacji biznesowych planów, a nawet pasji. To najlepsza zachęta, by odważnie sięgać po wsparcie z Unii Europejskiej także w kolejnych perspektywach.
 
Przed nami nowe rozdanie: Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Do wykorzystania będzie ponad 2 mld euro. Na co je przeznaczymy? Doświadczenia z funduszami zwykłych ludzi, o których dowiemy się z kampanii mogą stanowić inspirację dla innych – podkreśla Wioletta Rejman, dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Pieniądze z Unii na ekonomię społeczną

Uczestnicy kampanii reprezentują różne podmioty i obszary działania. Wśród nich są chociażby mieszkanki Woli Hyżneńskiej, które utworzyły Spółdzielnię Socjalną „Zakręcone”. Działalność rozpoczęły kilkanaście lat temu w tamtejszym Kole Gospodyń Wiejskich, oferując własne wypieki.  W pandemii ruszyły na pomoc osobom starszym i samotnym. Fundusze Europejskie  pomogły im w zrobieniu kolejnego kroku – pięć kobiet rozsmakowanych w domowej kuchni zajęło się gotowaniem i dostarczaniem do klientów tradycyjnych polskich dań: pierogów, gołąbków, bigosu itd. Od sierpnia wszystkie będą już na etacie.  
 
Gospodynie z Woli Hyżneńskiej wzięły udział w projekcie „ROWES – wsparcie rozwoju sektora ekonomii społecznej” prowadzonym przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. Otrzymały 105 tys. zł na inwestycje i 60 tys. zł wsparcia pomostowego (na koszty związane z zatrudnieniem).
 
– Te pieniądze bardzo nam pomogły w doposażeniu kuchni w nowoczesny sprzęt i zatrudnieniu kobiet, które od wielu lat nie pracowały – podkreśla Marlena Pleśniak, przedstawicielka Spółdzielni. –Dzięki temu jest praca na miejscu i comiesięczny dochód. Gdyby nie pomoc finansowa w ramach „ROWES”, nie dałybyśmy rady tego zrealizować.
 
Ale unijne fundusze to nie tylko wsparcie dla ekonomii społecznej, ale przede wszystkim rozwój najnowocześniejszych technologii. Spółka Fibrain działająca w PPNT „Aeropolis” w Jasionce, twórca innowacyjnych rozwiązań w branży systemów teleinformatycznych i telekomunikacji światłowodowej, która wraz ze spółkami-córkami zatrudnia około 1000 pracowników, od prawie 20 lat korzysta z Funduszy Europejskich.
 
Jak wylicza Michał Paśko, specjalista ds. projektów unijnych, spółka  na przestrzeni lat otrzymała ponad 30 grantów na realizację projektów. W perspektywie finansowej 2014-2020 suma dofinansowania wyniosła około 100 mln zł.

Dotacje z Unii Europejskiej na innowacje w biznesie

–W większości były to projekty badawczo-rozwojowe oraz inwestycyjne, a to oznacza, że otrzymywaliśmy dofinansowanie przede wszystkim na rozwój własnego know-how, wiedzy w zakresie technologii produkcji oraz na zakup środków trwałych czy na budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego oraz zakładów produkcyjnych – mówi Michał Paśko. – Pozwoliło nam to rozwinąć unikatową technologię w skali kraju i Europy oraz zwiększyć moce produkcyjne. Bez środków unijnych rozwój spółki byłby dużo wolniejszy i na pewno nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy obecnie.
 
Zmiany, które dokonały się na Podkarpaciu dzięki funduszom unijnym to nie tylko rozwijające się małe i duże biznesy, ale także rozwój infrastruktury, innowacje i wyższa jakość życia. Z unijnym dofinansowaniem zbudowano drogi, obwodnice i wiadukty, dzięki którym komunikacyjny krwioobieg Podkarpacia umożliwia jego lepsze skomunikowanie z resztą kraju. Podróżujący koleją mogą wsiąść do nowoczesnych pojazdów szynowych, które mkną po zmodernizowanych torach. Dzięki Funduszom Europejskim podupadające do niedawna budynki dworcowe, m.in. na stacjach Sędziszów Małopolski, Radymno czy Stalowa Wola Rozwadów, zmieniają się w wizytówki miast. 
 
Dofinansowane z UE Podkarpackie Centrum Innowacji (PCI) stanowi pomost pomiędzy firmami, a uczelniami i wspiera różne inicjatywy. Przy wsparciu PCI naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej opracowali program komputerowy do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona, a badacze z Uniwersytetu Rzeszowskiego stworzyli… specjalne batony dla osób unikających w diecie m.in. glutenu czy białka zwierzęcego. 
 
Fundusze Europejskie wspierają też ochronę zdrowia. Z wysokiej jakości opieki kardiologicznej znany jest Szpital Wojewódzki im. Św. Ojca Pio w Przemyślu. To tu z wykorzystaniem środków unijnych stworzono nowy oddział rehabilitacji kardiologicznej, pododdział kardiologii inwazyjnej oraz pracownię hemodynamiki i angiologii. Specjalistyczny sprzęt i nowoczesne metody leczenia przyciągnęły do placówki nowych lekarzy. 
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
A co najważniejsze, po pieniądze z Funduszy Europejskich może sięgnąć każdy z nas. Niezbędne informacje i podpowiedzi, jakie są możliwości pozyskania środków unijnych można znaleźć w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich i na stronie www.rpo.podkarpackie.pl
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy