Reklama

Biznes

Nowe mosty na Sanie w Jarosławiu i Stalowej Woli

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 26.07.2022
65318_mosty
Share
Udostępnij
Inwestycje mają powstać w ramach rządowego programu – Mosty dla Regionów. Chodzi o budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej 865 Jarosław – Oleszyce – Cieszanów – Bełżec, której bardzo ważną częścią jest nowy most na Sanie. Druga podpisana w poniedziałek w Rzeszowie umowa dotyczy finansowania na opracowanie dokumentacji budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 855 Zaklików-Stalowa Wola wraz z budową mostu na rzece San.
  
Droga wraz z mostem w Jarosławiu będzie miała prawie 2 km długości i wyprowadzi ruch z Jarosławia w kierunku północnym. Most będzie liczył 624 metry. 

Nowe mosty na Sanie w Jarosławiu i Stalowej Woli

– Dzięki programowi – Mosty dla Regionów dwa strategiczne zadania inwestycyjne dla Podkarpacia – mosty na Sanie w Jarosławiu i Stalowej Woli, a w przyszłości w powiecie brzozowskim i w mieście Sanok – zostaną zrealizowane. 80 proc. finansowania tych zadań to wkład rządu RP z budżetu państwa, 20 procent zabezpiecza samorząd województwa – mówi Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. 
 
Budowa ma kosztować 196 mln złotych. Łączna kwota dofinansowania ze strony rządu to ponad 156 mln złotych, rozbita na 3 lata inwestycji. W ramach Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Drogowej – Mosty dla Regionów przyznane już zostało wsparcie na przygotowanie dokumentacji projektowych tej inwestycji. W 2019 roku, po otrzymaniu wsparcia, ogłoszony został przetarg na dokumentację. Promost Consulting z Rzeszowa opracował kompletny projekt wraz ze wszystkimi uzgodnieniami, postanowieniami i decyzjami dla dwóch nowych odcinków drogi wojewódzkiej nr 865 wraz z mostem na Sanie. 
 
– W roli głównej występuje rzeka San, na której powstaną oba mosty. Umowy, które podpisujemy przyczynią się realnie do tego, że znacząco złamią bariery,  wpłyną na to, abyśmy  mogli pozbyć się ograniczeń komunikacyjnych i  ograniczeń gospodarczych. Wpłyną na bezpieczeństwo ruchu na drogach, co jest tak ważne dla mieszkańców – twierdzi Władysław Ortyl, marszałek województwa. –  Niedawno otworzyliśmy obwodnicę Narola, która też jest w ciągu drogi 865. To ważne, aby do powiatu lubaczowskiego wyjeżdżało się z Jarosławia, który ma połączenie z autostradą, bezpiecznym i szybkim połączeniem. Ten most był oczekiwany od dawna, jeszcze w poprzednim wieku. 
 
Marszałek Władysław Ortyl zapowiedział, że jeszcze w tym roku chce wbić pierwszą łopatę pod budowę mostu w Jarosławiu. 

Most na Sanie w Stalowej Woli

Druga podpisana w Rzeszowie umowa dotyczy finansowania na opracowanie dokumentacji budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 855 Zaklików-Stalowa Wola wraz z budową mostu na rzece San oraz budową, przebudową niezbędnej infrastruktury technicznej, budowli i urządzeń budowlanych w miejscowościach Stalowa Wola, Brandwica i Rzeczyca Długa. Projekt współfinansowany jest w ramach Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Drogowej – Mosty dla Regionów.
 
Drugi most na rzece San jest na etapie projektowania. Ponad 1,5 mln zł pozwoli na opracowanie dokumentacji niezbędnej dla budowy mostu w okolicach Stalowej Woli. 
 
Po zrealizowaniu etapu przygotowawczego liczymy na sprawne przystąpienie do realizacji tego drugiego mostu  na Sanie – dodaje Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. 

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy