Reklama

Biznes

Nowa obwodnica Narola. Bliżej i szybciej przez Roztocze

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 20.07.2022
65185_narol
Share
Udostępnij
Ma prawie trzy kilometry długości i skróci czas przejazdu przez Roztocze – nowa obwodnica Narola od kilku dni otwarta jest już dla kierowców. 
 
W ramach inwestycji, oprócz drogi obwodowej wybudowano dwa ronda, most na rzece Tanew, chodniki i przejścia dla pieszych oraz ścieżkę pieszo-rowerową. Przebudowano też zjazdy indywidualne i publiczne, wybudowano przejścia ekologiczne dla zwierząt oraz oświetlono drogę w rejonie skrzyżowań. Powstały też odwodnienia w formie rowów, kanalizacji deszczowej i przepustów oraz dodatkowa jezdnia zapewniająca dostęp komunikacyjny do poszczególnych działek.
 
 
Fot. Mateusz Romankiewicz/ Podkarpacki Urząd Marszałkowski
 
Obwodnica Narola nie tylko poprawi dostępność transportową województwa podkarpackiego oraz podniesie poziom skomunikowania układu transportowego regionu, ale też poprawi bezpieczeństwo ruchu i wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum miasta.
 
Inwestorem w imieniu województwa podkarpackiego był Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, wykonawcą inwestycji firma STRABAG Sp. z o.o. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 26 mln zł, wartość dofinansowania z EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 przekroczyła 22 mln zł.
 
W ostatnich pięciu ostatnich minut przejechało tędy siedem ciężkich tirów, co świadczy o tym, jaki ruch tędy się odbywa. To wszystko zostanie za chwilę wyprowadzone z centrum Narola i to jest bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców i dla wszystkich, którzy na co dzień borykali się z tymi kłopotami. Dbamy o bezpieczeństwo mieszkańców Podkarpacia, ale też musimy dbać o te warunki zamieszkania, w tym o czystość środowiska, a ta obwodnica właśnie to spowoduje, że takich zanieczyszczeń, tych spalin już więcej w Narolu nie będzie – mówił w trakcie otwarcie Władysław Ortyl, marszałek województwa. 
 
 Prace trwały prawie półtora roku, w efekcie mamy obwodnicę, dwa ronda, dwa skrzyżowania i most na rzece Tanew. Obwodnica odciąży nasz rynek głównie od samochodów ciężarowych – cieszył się Grzegorz Dominik, burmistrz Narola.
 
Obwodnica Narola jest czwartą, po Cieszanowie, Oleszycach i Lubaczowie, obwodnicą zrealizowaną przez samorząd województwa w powiecie lubaczowskim w perspektywie finansowej 2014-2020.
 
Piotr Miąso, dyrektor PZDW przypomniał, że nowa droga wpisuje się w modernizacje sieci dróg wojewódzkich we wschodniej części regionu.
 
 
Fot. Mateusz Romankiewicz/ Podkarpacki Urząd Marszałkowski
 
– Obwodnica Narola uzupełnia podstawowy układ komunikacyjny tej części województwa, która nie jest obsługiwana przez żadną z dróg krajowych. W ostatnim czasie przebudowie uległy także odcinki dróg wojewódzkich pomiędzy obwodnicami Oleszyc i Lubaczowa, odcinek Lipina – Oleszyce oraz Lubaczów – Basznia Dolna – mówił dyrektor Miąso.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy