Reklama

Biznes

Ruszyła rozbudowa drogi do lotniska przez Trzebownisko

Alina Bosak
Dodano: 14.07.2022
65077_droga
Share
Udostępnij
Będą cztery pasy ruchu oraz ścieżki pieszo-rowerowe na całej trasie od Rzeszowa do lotniska i strefy przemysłowej w Jasionce. Rozbudowa drogi rozpoczęła się w środę, 13 lipca i ma się zakończyć we wrześniu 2023 roku. 
 
Już wcześniej wycięto drzewa i usunięto ogrodzenia posesji wykupionych dla poszerzenia drogi wojewódzkiej nr 878, od granic Rzeszowa do Jasionki. Dziś ma ona tylko dwa pasy i brakuje przy niej bezpiecznej ścieżki dla rowerów oraz pieszych, a to jeden z najważniejszych szlaków wyjazdowych ze stolicy Podkarpacia i jedna z dróg do Międzynarodowego Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Za ostatnie unijne miliony

Drogę przebuduje firma Budimex S.A., która wygrała przetarg ogłoszony przez Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, prowadzący inwestycję w imieniu województwa podkarpackiego. Inżynierem kontraktu jest ZDI sp. z o.o. z siedzibą w Zamościu. To obecnie największa inwestycja drogowa realizowana przez Samorząd Województwa Podkarpackiego. O środki na jej sfinansowanie z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 usilnie zabiegał marszałek Władysław Ortyl, co podkreślił uczestniczący w środowym rozpoczęciu inwestycji Paweł Olejnik, zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która jest Instytucją Pośredniczącą dla tego programu. Było to tym ważniejsze, że pieniądze na inwestycje z Funduszu Odbudowy wciąż stoją pod znakiem zapytania. Mimo, że pozyskanie środków z puli budżetu unijnego jeszcze na lata 2014-2020 było niełatwe, Podkarpacie zdobyło na drogę do lotniska przez Trzebownisko ponad 95 mln zł, co stanowi aż 85% tzw. kosztów kwalifikowanych. Wartość całego projektu to ponad 124 mln zł. Podkarpackie z budżetu samorządowego dołoży zatem do inwestycji ponad 28 mln zł.
 
– To kolejna inwestycja, która poprawi jakość komunikacji w naszym regionie i będzie służyć nie tylko mieszkańcom Rzeszowa, ale też gminy Trzebownisko. Jesteśmy w Rzeszowskim Obszarze Funkcjonalnym i ważne jest, aby ten obszar miał spójną politykę i działania, jeśli chodzi o rozwój i jakość infrastruktury. Dzięki tej drodze skróci się czas dojazdu do lotniska, ale też dojazd do pracy dla wszystkich, którzy pracują w strefie ekonomicznej. Cieszę się, że udało się wykorzystać ostatnie pieniądze z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, co przełoży się na pozytywny efekt w postaci nowej drogi – mówił marszałek Władysław Ortyl, a Lesław Kuźniar, wójt gminy Trzebownisk dodał: – Bardzo się cieszę z tej inwestycji. Wiem, że ta droga jest ważna, bo połączy lotnisko i strefę ekonomiczną, ale też będzie służyć mieszkańcom naszej gminy.
 
Obaj panowie byli w gronie tych, którzy w środę symbolicznie wbili łopatę na terenie rozbudowy drogi. Wraz z nimi zrobili to m.in. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, zastępca prezesa PARP Paweł Olejnik, dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Piotr Miąso i dyrektor oddziału Budownictwa Infrastrukturalnego Południe Budimex Grzegorz Domaradzki. 

Ronda i ścieżki rowerowe

Nowa droga skróci czas przejazdu pomiędzy Rzeszowem a Portem Lotniczym i strefą ekonomiczną w Jasionce oraz węzłem S-19, ale także poprawi bezpieczeństwa ruchu kierowców, pieszych i rowerzystów. Pięciokilometrowy odcinek będzie miał cztery pasy ruchu, ścieżki pieszo-rowerowe i obustronne chodniki. Powstaną tam także dwa ronda, most na rzece Mrowla, zatoki autobusowe i nowe oświetlenie, wzdłuż drogi staną również ekrany akustyczne. Koniec inwestycji zaplanowano na wrzesień 2023 roku. I do tego czasu trzeba się a tej trasie liczyć z utrudnieniami.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy