Reklama

Biznes

W Rzeszowie startuje budowa ronda przy budynku ZUS

Alina Bosak
Dodano: 04.07.2022
64847_rondo_g
Share
Udostępnij
Od poniedziałku, 4 lipca w śródmieściu Rzeszowa trzeba się liczyć z dodatkowymi utrudnieniami na drogach. Właśnie rozpoczyna się budowa ronda na skrzyżowania ulic: Głowackiego, Fredry, Siemiradzkiego, Śniadeckich. W rejonie ZUS zarządzono zmianę organizacji ruchu.
 
To jedno z ostatnich przedsięwzięć związanych z przebudową ulic w śródmieściu, które w przyszłości mają usprawnić komunikację w rejonie dworca głównego PKP i dworca MKS. Uciążliwe dla kierowców prace w tym rejonie miasta rozpoczęły się już 3 lata temu od inwestycji kolejowej związanej z przebudową wiaduktu nad ul. Batorego. Miastu nie udało się zsynchronizować przebudowy przejazdu pod wiaduktem (poszerzenie go) i w konsekwencji ta nitka komunikacyjna cały czas pozostaje nieczynna, bo uniemożliwia jej otwarcie rozpoczęty z opóźnieniem kolejny etap inwestycji  czyli przebudowa kolejnych ulic w rejonie dworca. Budowa ronda jest już ostatnim akordem tej przedłużającej się ku rozpaczy kierowców i mieszkańców os. 1000–lecia inwestycji.

Zaawansowanie inwestycji

– Warta blisko 52 mln zł inwestycja – przebudowa układu dróg w śródmieściu Rzeszowa zbliża się do finału – zapewnia Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa i wyjaśnia, że przebudowa kilkunastu ulic m.in. Fredry, Śniadeckich, Orzeszkowej, Styki, Batorego, Żółkiewskiego oraz Siemieńskiego jest jedną z największych inwestycji drogowych Rzeszowa ostatnich lat. Dzięki niej poprawi się komunikacja w centrum Rzeszowa – kierowcy m.in. będą mogli korzystać z wygodnego przejazdu pod torami w ciągu ul. Batorego. Kiedyś ten przejazd był wąski i obowiązywał tam ruch wahadłowy. Nowy będzie szerszy – samochody będą mogły równocześnie jeździć w obydwu kierunkach, co poprawi komunikację pomiędzy północną i południową częścią miasta. 
 
Prace są obecnie prowadzone w wielu miejscach. Na ul. Fredry trwają prace przy konstrukcji chodników oraz roboty brukarskie, na ul. Żółkiewskiego układane są warstwy konstrukcji jezdni oraz budowana jest kanalizacja sanitarna. Trwa także budowa oświetlenia oraz kanalizacji deszczowej.

Kiedy finał przebudowy?

W poniedziałek po południu rozpoczyna się jeden z ostatnich etapów tej inwestycji – budowa ronda w rejonie siedziby rzeszowskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – u zbiegu ulic Głowackiego i Fredry. W związku z rozpoczęciem prac od poniedziałkowego popołudnia zacznie zmieniać się organizacja ruchu w rejonie siedziby ZUS. Jadąc ul. Głowackiego od strony al. Piłsudskiego będzie można skręcić tylko w prawo, w ul. Siemiradzkiego. Nie będzie możliwości skręcania w lewo, w ul. Fredry ani zawracania. Te utrudnienia, związane z budową ronda, wprowadzone zostają do odwołania.
 
Nowe rondo będzie dwupasmowe. Okalać je będzie ścieżka pieszo-rowerowa.
 
Przebudowa układu kilkunastu dróg w centrum Rzeszowa zakończy się jesienią. Zadanie jest dofinansowane z funduszy Unii Europejskiej. 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy