Reklama

Biznes

Łukacijewska kontra Skowrońska. O kolejności miejsc zadecyduje centrala

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 03.03.2014
11201_gl
Share
Udostępnij
Platforma Obywatelska oraz Twój Ruch – Europa Plus zaprezentowały kandydatów do europarlamentu. Wśród kandydatów TR-EP jest… Aleksander Kwaśniewski, politolog z Warszawy. Liderką listy jest Marta Niewczas. Nie wiadomo jeszcze, kto będzie „jedynką” na liście PO na Podkarpaciu; tę kwestię rozstrzygnie 22 marca przewodniczący partii i Zarząd Krajowy. Wydaje się, że największe szanse mają europosłanka Elżbieta Łukacijewska i posłanka Krystyna Skowrońska.
 
PO zaprezentowała dziś kandydatów jedynie w kolejności alfabetycznej. Są wśród nich – oprócz Łukacijewskiej i Skowrońskiej – m.in. parlamentarzyści Mirosław Pluta i Piotr Tomański, były marszałek województwa Zygmunt Cholewiński, szef Oddziału Regionalnego ARiMR Marek Ordyczyński, starosta jasielski Adam Kmiecik czy szefowa klubu radnych PO w Radzie Miasta Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak. Ostateczną kolejność na liście ustali przewodniczący partii Donald Tusk i Zarząd Krajowy, który zbierze się 22 marca. Kampanią pokieruje poseł Marek Rząsa, który zapewnił podczas konferencji prasowej, że będzie ona miała charakter pozytywny i merytoryczny. – Będziemy pokazywać, jak Podkarpacie zmieniło się dzięki środkom z UE, ale także dzięki działaniom rządu – podkreśliła Elżbieta Łukacijewska. 
 
Poseł Rząsa przyznał, że faworytem wyborów na Podkarpaciu jest PiS, ale jednocześnie zapewnił, że PO zrobi wszystko, by osiągnąć jak najlepszy wynik. Elżbieta Łukacijewska podkreśliła, że ordynacja wyborcza jest tak skonstruowana, iż potrzebna jest wysoka frekwencja na Podkarpaciu, by nasze województwo zdobyło 3 mandaty. Zapytana, czy bierze pod uwagę, że może nie być liderem listy, przyznała, że tego nie wyklucza. – Przez 5 lat ciężko pracowałam, ale polityka nauczyła mnie pokory – podkreśliła europosłanka.
 
Z kolei w niedzielę kandydatów do europarlamentu zaprezentowało ugrupowanie Twój Ruch – Europa Plus. Liderem listy została Marta Niewczas, rzeszowska radna, była mistrzyni świata w karate, a obecnie adiunkt na Uniwersytecie Rzeszowskim, koordynatorka Europy Plus w woj. podkarpackim. Z bardziej znanych nazwisk na liście znalazł się Mariusz Sidor, były dyrektor wydziału promocji, kultury i sportu w rzeszowskim Urzędzie Miasta. Najbardziej elektryzująca przed prezentacją była kandydatura… Aleksandra Kwaśniewskiego, którą Marta Niewczas zapowiedziała wcześniej na Facebooku. Okazało się jednak, że nie chodzi o byłego prezydenta RP. Lista TR-EP postanowiła wykorzystać zbieżność nazwisk i, owszem, wystawiła Aleksandra Kwaśniewskiego, ale… politologa z Warszawy, działającego w branży rolniczej. Otrzymał ostatnie, dziesiąte miejsce na liście.
 
Przypomnijmy, że „jedynką” listy SLD ma być poseł Tomasz Kamiński, lider podkarpackich struktur tej partii, zaś liderem listy Polski Razem Jarosława Gowina – senator Kazimierz Jaworski (ex- PiS i Solidarna Polska).
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy