Reklama

Biznes

Sędzia Paweł Juszczyszyn w piątek w Rzeszowie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 08.06.2022
64052_juszczyszyn
Share
Udostępnij
W piątek, 10 czerwca o godz. 18 w Hotelu Zimowit w Rzeszowie będzie się można spotkać z sędzią Pawłem Juszczyszynem. Organizatorem spotkania „Podkarpacie z prawem” jest rzeszowski i przemyski oddział Stowarzyszenia Iustitia. Wstęp wolny.
 
Początkowo w spotkaniu miał też wziąć udział prof. Adam Bodnar, były rzecznika praw obywatelskich, ale jego obecność została odwołana.

Paweł Juszczyszyn w Rzeszowie

Paweł Juszczyszyn, to sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie, który znany jest ze swojego zaangażowania w budowanie społeczeństwa obywatelskiego, świadomego zmian, jakie zachodzą w polskim wymiarze sprawiedliwości w ostatnich latach. Jego kłopoty jako sędziego rozpoczęły się w lutym 2020 roku, gdy sędzia Juszczyszyn został zawieszony po tym, jak rozpatrując w listopadzie 2019 roku apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez nowo powstałą Krajową Radę Sądownictwa był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. Nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa, za co Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego podjęła decyzję o jego zawieszeniu. 
 
Sąd Rejonowy w Bydgoszczy w grudniu 2021 roku nakazał przywrócenie do orzekania sędziego Juszczyszyna. Jednak do tego nie doszło. W kwietniu Sąd Rejonowy w Bydgoszczy nałożył na Macieja Nawackiego, prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie i członka neo-KRS, grzywnę w wysokości 15 tysięcy złotych za niedopuszczenie do orzekania sędziego Juszczyszyna.

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego

W maju Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła zawieszenie w czynnościach służbowych olsztyńskiego sędziego i co prawda został przywrócony do pracy, ale natychmiast otrzymał przeniesienie do innego wydziału i został wysłany na zaległy urlop. Juszczyszyn już zapowiedziała, że złoży skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy