Reklama

Biznes

Sean Penn w Rzeszowie. Pomoc dla Ukrainy i wolontariuszy

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 26.03.2022
61612_pen
Share
Udostępnij
Sean Penn, reprezentujący Fundację CORE Response i Konrad Fijolek, prezydent Rzeszowa podpisali w piątek, 25 marca  porozumienie o wsparciu uchodźców z Ukrainy oraz wolontariuszy, którzy im pomagają. Porozumienie podpisano w tymczasowej noclegowni, która zapewnia miejsce schronienia dla ok. 500 osób uciekających przed wojną z Ukrainy. Noclegownię przy al. Rejtana prowadzi samorząd Rzeszowa razem z Centrum Medycznym Medyk i Fundacją Medyk dla Zdrowia.
 
– Dziękuję tym wszystkim, którzy stworzyli to centrum pomocy i pracują tutaj. W fundacji CORE pracujemy przy różnych katastrofach na całym świecie. Nigdy nie widzieliśmy narodu, który udzielił pomocy nie tylko na poziomie politycznym, ale także ludzkim, zwykłym rodzinom. Miłość, którą zobaczyliśmy w Polsce, jest inspirująca dla nas wszystkich. I te działania jeszcze mocniej skłaniają nas do współpracy z Rzeszowem – mówił Sean Penn.
 
– Samorząd Rzeszowa włączył się w pomoc uchodźcom już od pierwszego dnia wojny. To wielki wysiłek setek ludzi z naszego miasta, urzędników, wolontariuszy, zwykłych mieszkańców. Przez nasz region i nasze miasto przeszło już ponad milion osób, które uciekły z Ukrainy. Dokonaliśmy cudownych rzeczy – zaopiekowaliśmy się nimi i udzieliliśmy pomocy – wyliczał Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – Obecnie jesteśmy na kolejnym etapie pomocy uchodźcom. I tutaj potrzebujemy wsparcia takich organizacji jak CORE, które mają know-how i doświadczenie. Bardzo się cieszę, że podpisujemy umowę z panem Seanem Pennem, prezesem CORE.
 
Podpisane przez Konrada Fijołka i Seana Penna porozumienie zakłada możliwość skorzystania z zasobów, którymi dysponuje CORE:
 
– wspieranie ukraińskich uchodźców poprzez świadczenie usług w Polsce, w tym koordynację pracy wolontariuszy na rzeszowskim dworcu kolejowym, w punkcie noclegowym, w centrum dystrybucji pomocy humanitarnej i punkcie rejestracji uchodźców,
-wsparcie nieformalnych ośrodków dla uchodźców,
-zapewnienie ochrony i pomocy psychologicznej uchodźcom i wolontariuszom.
 
CORE będzie się też dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem w zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi z lokalnymi liderami.  
 
– Jako miasto i jako kraj po raz pierwszy mamy do czynienia z takimi wydarzeniami jak te na Ukrainie i nie zawsze mamy pełną wiedzę, jak w takich przypadkach postępować. Dlatego też tak cenna jest współpraca z organizacją, która ma wiedzę i doświadczenie, jak radzić sobie w takich sytuacjach. Ta wojna niestety jeszcze trwa i mogą być kolejne fale uchodźców – dodał prezydent Rzeszowa.
 
CORE (Community Organized Relief Effort) powstała w 2010 roku. Jej współzałożycielem jest Sean Penn, a dyrektorem generalnym Ann Lee. CORE prowadziła wielotysięczne zespoły podczas wielu akcji pomocowych: na Haiti po obu trzęsieniach ziemi, w czasie niszczycielskich huraganów na Karaibach, a ostatnio w ramach akcji COVID-19 w USA, na Haiti, w Brazylii i Indiach. Organizacja skupia się na niesieniu natychmiastowej pomocy i długoterminowych rozwiązań w zakresie odbudowy społeczności dotkniętych katastrofami, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie. Obecnie, mając ponad dziesięcioletnie doświadczenie w sytuacjach kryzysowych, CORE zorganizował w Polsce i Rumunii akcję społeczną, której celem jest zapewnienie zasobów i pomocy finansowej uchodźcom z Ukrainy.    
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy