Reklama

Biznes

Rosyjski szpieg w Przemyślu. Podawał się za dziennikarza

Aneta Gieroń, PAP
Dodano: 04.03.2022
60637_abw
Share
Udostępnij
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała w Przemyślu pod zarzutem szpiegostwa obywatela Hiszpanii rosyjskiego pochodzenia. Sąd aresztował go na trzy miesiące. Mężczyźnie postawiono zarzut udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce.
 
– Mężczyzna został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego FR (GRU). Działania na rzecz Rosji prowadził podając się za dziennikarza. Dzięki temu miał możliwość swobodnego przemieszczania się po Europie i świecie, w tym do stref objętych konfliktami zbrojnymi i rejonów napięć politycznych – informuje Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.
 
– Zatrzymany przebywał przez kilka dni na terenie województwa podkarpackiego. W czasie pobytu w Polsce docierał do informacji, których wykorzystanie przez rosyjskie służby specjalne mogło mieć negatywny wpływ bezpośrednio na bezpieczeństwo wewnętrzne, zewnętrzne i obronność naszego kraju – dodaje rzecznik. – Przed zatrzymaniem przez ABW planował wyjazd do Ukrainy, by  kontynuować swoją działalności. – Przy zatrzymanym zabezpieczono obszerny materiał dowodowy, który obecnie poddawany jest szczegółowym analizom.
 
Dział prasowy Prokuratury Krajowej informuje, że mężczyznę zatrzymano w pokoju hotelowym w Przemyślu i ujawniano przy nim dwa paszporty oraz dwie karty płatnicze rosyjskich banków na dwie różne tożsamości. Jak twierdzi prokuratura, podejrzany prowadził działalność szpiegowską na terenie Warszawy, Przemyśla, Medyki oraz innych miast Rzeczypospolitej jak również na terenie Ukrainy i innych państw.
 
Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych dodaje, że na podstawie informacji przekazanych przez ABW, rzeszowski podkarpacki wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej podjął śledztwo w sprawie brania udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko RP. Czyn zagrożony jest karą pozbawienia wolności do 10 lat. Sąd zdecydował o aresztowaniu mężczyzny na trzy miesiące.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy