Reklama

Biznes

Przegrana batalia o Via Carpathia w Parlamencie Europejskim

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 19.11.2013
8836_3176_OdcinekS19
Share
Udostępnij
Parlament Europejski podczas dzisiejszego głosowania nad raportem dotyczącym ostatecznego kształtu europejskich korytarzy transportowych TEN-T odrzucił wszystkie poprawki dotyczące włączenia drogi Via Carpathia, w Polsce zwanej S-19, do sieci głównych korytarzy transportowych w Europie. 
 
Zdaniem europosła Tomasza Poręby, uznano, że nie można modyfikować finalnego dokumentu dotyczącego TEN-T, który jest efektem kompromisu pomiędzy Komisją Europejską, Radą UE oraz Parlamentem Europejskim, dodatkowymi poprawkami obejmującymi nowe korytarze transportowe, takie jak Via Carpathia. 
 
„To głosowanie jednoznacznie pokazało, że niezależnie od działań podejmowanych indywidualnie przez europosłów, kluczowe znaczenie ma stanowisko negocjacyjne i postawa polskiego rządu – stwierdził Poręba w wydanym dziś oświadczeniu. – Wielokrotnie powtarzałem, że polski rząd nie podjął poważnych negocjacji z Komisją Europejską w tej sprawie już w latach 2009-2011. (…) Skutkiem tej decyzji było nieuwzględnienie tej drogi w projekcie rozporządzenia TEN-T. (…) W ten sposób kończy się nieudana batalia o szlak Via Carpathia. Kolejna okazja do zmiany tego stanu rzeczy pojawi się dopiero za 10 lat podczas następnej rewizji priorytetów transportowych UE”.
 
Zdaniem europosła, nadzieję na budowę drogi S-19 daje jeszcze wpisanie jej przez nowe władze samorządowe województwa na listę przedsięwzięć strategicznych do negocjacji kontraktu terytorialnego. Oznacza to, że budowa tej drogi wciąż ma szansę na dofinansowanie zarówno ze środków budżetowych, jak i z unijnego Funduszu Spójności.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy