Reklama

Biznes

Nowe przystanki kolejowe na trasie z Rzeszowa do Strzyżowa

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 09.02.2022
59763_kolej
Share
Udostępnij
Na trasie z Rzeszowa do Strzyżowa podróżni zyskają 5 dodatkowych przystanków: Rzeszów Galeria, Rzeszów Osiedle Dąbrowskiego, Boguchwała, Lutoryż, Żarnowa. Dwa przystanki będą przebudowane: Glinik Charzewski i Strzyżów. Przebudowa rozpocznie się w lutym. To ciąg dalszy rozbudowy kolei aglomeracyjnej wokół Rzeszowa. Projekt PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za blisko 300 mln zł jest współfinansowany ze środków unijnych POIiŚ. 

Na przystankach zaplanowano wyższe perony ułatwiające wsiadanie do pociągu. Udogodnieniem dla osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się będą pochylnie i oznakowanie z systemem ścieżek naprowadzających dla osób niewidomych i słabo widzących. Zamontowane będą wiaty, ławki. Dobrą orientację w podróży zapewni czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. 
 
Dwie mijanki na jednotorowej linii Rzeszów –  Strzyżów w miejscowościach Lutoryż oraz Glinik Charzewski umożliwią sprawniejszy ruch pociągów i możliwość organizacji większej liczby połączeń. Nowe rozwiązania zapewnią kursowanie pociągów aglomeracyjnych w szczycie komunikacyjnym co 30 minut i co 60 min. poza szczytem. Obsługę podróżnych ułatwi dodatkowy peron dla połączeń aglomeracyjnych na stacji Strzyżów.
 
Zakres prac na jednotorowej linii wymaga zmian w organizacji ruchu pociągów. Informacje o zmianach uwzględnione zostały z wyprzedzeniem w rozkładzie jazdy. Od 5 lutego dla pociągów Polregio przewidziano zastępczą komunikację autobusową na odcinku Rzeszów Główny – Strzyżów. Zmianę wprowadzono do października. Szczegółowe informacje są na portalu pasażera. Zakończenie prac na trasie Rzeszów Główny – Strzyżów nad Wisłokiem planowane jest w IV kwartale 2022 r.
 
Oprócz pięciu nowych przystanków na linii Rzeszów Główny – Strzyżów, dostępność komunikacyjną zwiększą nowe obiekty również na innych trasach, z których korzysta PKA. Na linii z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska, oprócz Rzeszowa Wschodniego i Rzeszowa Dworzysko, będą przystanki Rzeszów Północny oraz Sędziszów Małopolski Wschodni. W stronę Kolbuszowej powstaną Rzeszów Północny, Głogów Małopolski Niwa oraz Kolbuszowa Górna – mówi Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Oddział w Rzeszowie.  – PLK wybudują też 5 km połączenie Rzeszowa z nową stacją Port Lotniczy Rzeszów. Na trasie będzie przystanek Park Technologiczny. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy