Reklama

Biznes

Rosną ceny w Rzeszowie. Za bilety, parkingi, żłobki

Alina Bosak
Dodano: 16.12.2021
58546_rzeszow
Share
Udostępnij
Droższe bilety MPK, wyższe opłaty za parkowanie, baseny i żłobki czekają rzeszowian w przyszłym roku. Serię podwyżek za miejskie usługi przegłosowała na ostatniej sesji Rada Miasta Rzeszowa. Powód? – Rosnące ceny energii, paliwa i płaca minimalna – tłumaczyła radnym wzrost cen za przejazdy Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie. 
 
Była grudniowa podwyżka cen za wodę i ścieki, były i dobre wiadomości, że nie wzrosną opłaty za śmieci. Trend podwyżkowy w Rzeszowie jednak przeważa i po sesji rady miasta, która odbyła się we wtorek, 14 grudnia, już wiadomo, że po Nowym Roku wzrosną również ceny biletów autobusowych, opłata za parkowanie i inne miejskie usługi. 
 
Największej grupy osób będzie dotyczyła zmiana cen za bilety i parkingi. Dotychczasowy bilet jednoprzejazdowy MPK zostaje zastąpiony biletem 40-minutowym. Do tej pory pojedynczy bilet normalny kosztował 3,60 zł,  a po podwyżce za 40-minutowy trzeba będzie zapłacić 4 zł. Studenci zapłacą połowę tej ceny, a uczniowie – 2,50 zł. Bilet 60-minutowy to wydatek 6 zł (ustawowy – 3 zł, samorządowy – 3,80 zł), a 24-godzinny – 14 zł (u- 7 zł, s – 8 zł). Widać tu, że podwyżki nie są jednakowe dla poszczególnych typów biletów. W przypadku biletu 60-minutowego, który można kupić i teraz, a na razie kosztuje 4,80 zł – podwyżka wyniesie 25 proc., a dla 24-godzinnego – ok. 17 proc. Nie zmieni się cena biletów imiennych 5-dniowy – nadal będą po 26 zł. Za to bilet miesięczny sieciowy podrożeje z 88 zł na 100 zł, a semestralny studencki ze 188 zł na 200 zł.
 
MPK obsługuje również gminy podmiejskie – Tyczyn, Świlczę, Lubenię i Boguchwałę. Planowane są zatem podwyżki biletów łączonych – na autobus i pociąg. 5-dniowy bilet w I strefie zamiast 38 zł będzie kosztował 42 zł, a w II – 54 zł zamiast 46 zł. Cena miesięcznego wzrośnie ze 130 zł na 156 zł w I strefie i ze 156 zł na 190 zł w II strefie. Bilet semestralny dla uczniów ma kosztować w I strefie 330, w II – 400 zł, a dla studentów 346 (I) i 422 zł (II).
 
Tabele cen biletów, które przegłosowali radni są bardzo rozbudowane i zawierają również stawki np. za bilet 1- przejazdowy uiszczany na podstawie rejestracji wejścia i wyjścia z autobusu za pomocą elektronicznej portmonetki zapisanej na Rzeszowskiej Karcie Miejskiej – 2 zł za jeden przystanek. 
 
Poprzednia podwyżka cen biletów MPK była w 2019 roku. Obecną w uchwale rady miasta uzasadniono znaczącym wzrostem kosztów nośników energii, w tym cen oleju napędowego, gazu i prądu oraz wzrost kosztów pracy. Nowy cennik ma obowiązywać od 1 lutego 2022 roku. 
 
Po Nowym Roku rosną też stawki w miejskich parkomatach. Dziś pierwsza godzina parkowania w strefach I-IV kosztuje od 2 zł do 2,50 zł. Teraz znacznie wzrasta cena parkowania w ścisłym centrum miasta, czyli strefie I – do 4 zł za pierwszą godzinę (druga – 4,80 zł, trzecia – 5,7 zł). Jednakowo kierowcy zapłacą za parkowanie w strefie II, III i IV – 2,50 zł za pierwszą godzinę, 3 zł za drugą, 3,60 zł za trzecią i 2,50 zł za każdą kolejną.
 
Abonament za parkowanie w strefie I wyniesie 270 zł, a 170 zł w II, III i IV, połowę tych cen zapłacą posiadacze samochodów o napędzie hybrydowym. 
 
Ile kosztować będzie pozostawienie samochodu na parkingu bez uiszczenia opłaty? Od 70 zł (jeśli kierowca dokona wpłaty do 3 dni), do 150 zł (do 7 dni) lub 200 zł (po 7 dniach). 

Wiadomo już, że wzrosną również ceny biletów na miejskie baseny i inne obiekty Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Jak szacuje miasto, ich utrzymanie ma być w przyszłym roku droższe o ok. milion złotych. W związku z tym ulgowe bilety na pływalnie: „Delfin”, „Muszelka”, „Karpik” i przy ul. Ks. Jałowego będą kosztować od 8 zł (pon.-pt., godz. 8-15) do 10 zł (pon.-pt. 15-22 oraz soboty, niedziele i święta). Dorośli zapłacą od 10 zł (pon.-pt., godz. 8-15) do 12 zł (pon.-pt. 15-22 oraz soboty, niedziele i święta). Rosną ceny karnetów i kursów nauki pływania. Na preferencyjne stawki tradycyjnie mogą liczyć Rodziny 3+ (bilety dla dzieci po 4-5 zł, a dla dorosłych – 5-6 zł).
 
Droższy będzie trening i mecz na halach przy ul. Pułaskiego, bilet na korty tenisowe.  
 
W przyszłym roku, zgodnie z decyzja radnych, wzrasta również opłata za żłobki w mieście. Za miesiąc opieki nad dzieckiem zapłacić będzie trzeba o 55 zł więcej – 391 zł, przy tym wzrasta również opłata dzienna za wyżywienie – z 5 zł na 6 zł. 
 
Spośród wszystkich uchwał dotyczących podwyżek, najwięcej sprzeciwu wzbudziła sprawa nowych cen biletów MPK. Radni PiS, którzy optują za wprowadzeniem w Rzeszowie biletu 365 zł – czyli 1 zł za każdy dzień roku – nie zagłosowali za uchwałą z nowymi cenami. Przeszła jednak większością głosów pozostałych członków rady miejskiej popierających prezydenta – Rozwoju Rzeszowa i Platformy Obywatelskiej. Radni PiS sprzeciwiali się również podniesieniu cen za parkowanie i korzystanie z obiektów ROSiR. Poparli natomiast podniesienie opłat za żłobki.

Przeciętny Kowalski wszystkie te wzrosty cen będzie musiał wkalkulować w miesięczny budżet, w którym wydatki już znacznie przekraczają ubiegłoroczne. W całym kraju, w ciągu roku ceny towarów i usług wzrosły średnio o 8 procent wynika z ostatniego komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego, który porównał listopad br. do listopada 2020 roku.
 

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy