Reklama

Biznes

Od poniedziałku kierowcy jeżdżą S19 Lasy Janowskie – Zdziary

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 11.10.2021
S19 Lasy Janowskie - Zdziary tuż przed oddaniem do ruchu
Share
Udostępnij
Od poniedziałku, 11 października kierowcy korzystają kolejnym odcinkiem odcinka trasy Via Carpatia. Do ruchu został oddany odcinek od Lasów Janowskich do Zdziar o długości ok. 9,5 km. 
 
– Sukcesywnie skracamy czas przejazdu pomiędzy Rzeszowem i Lublinem, a także Warszawą. Oddajemy do ruchu drugi w tym roku fragment S19 i to nie jest ostatnie otwarcie w tym roku. Po udostępnieniu pozostałych 10 odcinków realizowanych pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim podróż z Rzeszowa do Lublina zajmie niecałe 1,5 godziny, a do Warszawy ok. 3 godz. – podkreśla Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. – Z każdym oddanym odcinkiem, podpisaną umową i ogłoszonym przetargiem zbliżamy się też do zrealizowania szlaku Via Carpatia biegnącego wzdłuż wschodniej granicy Polski. Od dziś kierowcy mają do dyspozycji ponad 90 km tej trasy, zaś w realizacji jest ok. 310 km. Ponadto czekamy na rozstrzygnięcie przetargów na budowę kolejnych odcinków Via Carpatia o długości blisko 127 km. Na etapie przygotowania jest nieco ponad 150 km tej trasy.
 
Odcinek rozpoczyna się za węzłem Lasy Janowskie w granicach województwa lubelskiego. Początkowo droga ekspresowa S19 przebiega równolegle do istniejącej DK19. Następnie, po przekroczeniu rzeki Bukowa i granicy z woj. podkarpackim, droga kieruje się w lewo i przecina obszary leśne, gdzie zlokalizowano po obu stronach drogi Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) Bukowa.  
 

Po wschodniej stronie, za cmentarzem, droga omija miejscowość Domostawa. Dalej przecina kompleks leśny i krzyżuje się z obecną DK19, kierując się przez obszary polno-leśne w stronę miejscowości Kutyły, którą omija od zachodu. Następnie kieruje się na wschód i w okolicy miejscowości Zdziary poprzez łącznik dochodzi do DK19 na węźle Zdziary.
 
Wykonawcą inwestycji, której wartość to 236 328 298,82 zł, było konsorcjum firm Strabag (lider) i Strabag Infrastruktura Południe (partner).
 
W ramach umowy wybudowano dwa mosty, dziesięć wiaduktów, jedną kładkę dla pieszych, piętnaście przepustów, jedną parę MOP Bukowa (kat. I) oraz węzeł Zdziary łączący S19 z DK19.

HISTORIA BUDOWY
18 września 2015 r. – ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie i budowę
27 lutego 2017 r. – zaproszenie do składania ofert w II etapie przetargu na zaprojektowanie i budowę
18 czerwca 2018 r. – podpisanie umowy na zaprojektowanie i budowę (wykonawca: konsorcjum firm Strabag i Strabag Infrastruktura Południe, wartość: 236 328 298,82 zł)
18 kwietnia 2019 r. – złożenie wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID)
15 listopada 2019 r. – podpisanie umowy na dofinansowanie projektu pn. Budowa drogi ekspresowej S19 Lublin – Rzeszów na odcinku węzeł Lasy Janowskie (bez węzła) – węzeł Nisko Południe (z węzłem), całkowita wartość projektu: 917 408 465,64 zł, w tym dofinansowanie unijne: 468 342 018,53 zł
27 lutego 2020 r. – wydanie decyzji ZRID przez Wojewodę Podkarpackiego
 
Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego północną i południową część Europy. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Na Podkarpaciu będzie miała docelowo długość ok. 169 km.  
 
Stan realizacji w woj. podkarpackim:   
39,6 km – oddane do ruchu (od węzła Sokołów Małopolski do węzła Rzeszów Południe oraz odcinek Lasy Janowskie – Zdziary), 
75,1 km – w realizacji (w systemie Buduj oraz Projektuj i buduj),  
54,1 km – w przygotowaniu (jeden odcinek na etapie przetargu, trzy odcinki na etapie realizacji koncepcji programowej).
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy