Reklama

Biznes

Rzeszowski Budżet Obywatelski. Głosowanie na 102 projekty

Alina Bosak
Dodano: 13.09.2021
56165_rzeszow
Share
Udostępnij
Rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. Rzeszowianie wybierają spośród 102 pomysłów. Mają na to czas do 8 października.
 
Place zabaw, chodniki, a nawet tężnię solankową i wiele innych propozycji zyskało dofinansowanie z miejskiego budżetu dzięki głosom mieszkańców Rzeszowa. Społecznościom osiedli, stowarzyszeniom nie brakuje pomysłów na uczynienie miasta bardziej przyjaznym. Do przyszłorocznej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego zgłosili aż 102 projekty. Głosowanie rozpoczęło się 10 września i potrwa do 8 października. 
 
Kwota przeznaczona na Rzeszowski Budżet Obywatelski na 2022 rok wynosi 8,2 mln zł, co stanowi 0,5 proc. wykonania wydatków budżetu Miasta Rzeszowa za 2020 rok. To także zaledwie 200 tys. zł więcej niż przed rokiem i ok. 2 mln zł mniej niż dwa lata temu. Mniejsza kwota to efekt pandemii i mniejszych wpływów do budżetu miasta.  
 
Pieniądze jak co roku podzielono na trzy kategorie. Najwięcej, bo 4,1 mln zł trafi na najbardziej kosztowne projekty z Kategorii I – budowa, modernizacja lub remont infrastruktury miejskiej. Niewiele mniej – 3,28 mln zł – to budżet dla projektów z Kategorii II – budowa, modernizacja lub remont infrastruktury osiedlowej. Kwotą 820 tys. zł postanowiono wesprzeć projekty z Kategorii III – działania o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym.
 
Ze wszystkimi można zapoznać się na stronie Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. W Kategorii I znajdziemy ich 16, w Kategorii II – 39, a w najbardziej obleganej Kategorii III – aż 47. Swój głos można oddać na jedno zadanie w każdej z trzech kategorii. 
 
Aby zagłosować na jeden wybrany projekt RBO 2022, nie trzeba wychodzić z domu, pod warunkiem, że posiada się w nim urządzenie z dostępem do Internetu. Głosujemy wtedy za pośrednictwem elektronicznej karty do głosowania, zamieszczonej na stronie internetowej rbo.erzeszow.pl. Wyboru dokonuje się poprzez wpisanie w odpowiedniej rubryce karty do głosowania numeru zadania, zgodnie z listą zadań przyjętych do głosowania.
 
Można zagłosować również tradycyjnie, wypełniając papierową kartę do głosowania. Jest ona do pobrania na stronie BIP-u. Można ją również otrzymać i wypełnić w punkcie do głosowania. Zanim wrzucimy ją do urny pracownik Urzędu Miasta Rzeszowa zweryfikuje naszą tożsamość, na podstawie dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Głosować mogą wyłącznie osoby zameldowane w Rzeszowie.
 
Wyboru dokonuje się poprzez wpisanie w odpowiedniej rubryce karty do głosowania numeru zadania, zgodnie z listą zadań przyjętych do głosowania.
 
W formie papierowej można głosować w następujących miejscach:
 
– Kancelaria Ogólna Urzędu Miasta Rzeszowa, ul. Rynek 1
 
– Punkt Obsługi Mieszkańców UM w Galerii Handlowej „NOWY ŚWIAT”
 
– Punkt Obsługi Mieszkańców UM  w Centrum MILLENIUM HALL
 
– Punkt Obsługi Mieszkańców UM w Centrum Handlowym PLAZA
 
– Punkt Obsługi Mieszkańców UM w Galerii RZESZÓW
 
– Punkt Informacyjny UM ul. Kopernika 15
 
– Punkt Informacyjny UM ul. Okrzei 1.
 
– Patrząc z perspektywy kilku lat należy powiedzieć, że Rzeszowski Budżet Obywatelski świetnie spełnia swoją rolę. Idea samorządności polega przecież na tym, aby oddawać inicjatywę w ręce mieszkańców. Poprzez budżet obywatelski mieszkańcy decydują jakie inwestycje są im najbardziej potrzebne, a my je realizujemy. Rosnące zainteresowanie tym budżetem pokazuje, że mieszkańcy chcą mieć wpływ na to jak się im żyje w mieście – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy