Reklama

Biznes

Jarosław Kaczyński wspiera kampanię Ewy Leniart

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 04.06.2021
54152_leniart
Share
Udostępnij
Wicepremier Jarosław Kaczyński oraz minister infrastruktury Andrzeja Adamczyka wsparli w piątek w Rzeszowie budowę południowej obwodnicy Rzeszowa oraz nowego odcinka drogi krajowej 97. Data jest nieprzypadkowa. Za tydzień wybory na prezydenta Rzeszowa, a Jarosław Kaczyński podkreślił, że Ewa Leniart jest jedynym kandydatem PiS oraz szansą dla Rzeszowa.
 
W trakcie spotkanie, które zorganizowano na odcinku S19 najbardziej na południe wysuniętym od Rzeszowa, w którym brała również udział wojewoda podkarpacki, Ewa Leniart, podpisany został list intencyjny na budowę nowego odcinka drogi krajowej 97. Dokument sygnowali Marek Bajdak, pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa oraz Bogdan Tarnawski, dyrektor Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie.
 
Minister Adamczyk podkreślał, że podpisany list intencyjny pozwoli samorządowi przy wsparciu rządu, czyli poprzez współpracę z GDDKiA, zrealizować inwestycję drogową potrzebną w północno-wschodniej części miasta.
 
Przebieg nowego odcinka drogi krajowej nr 97 planowany jest od okolic granicy administracyjnej Rzeszowa do drogi krajowej nr 94. Dzięki tej inwestycji możliwe będzie stworzenie nowego systemu komunikacyjnego i transportowego wokół  Rzeszowa oraz wyprowadzenie z niego ruchu tranzytowego w kierunku północno-wschodnim.

Planowana inwestycja w dużym stopniu odciążyłaby zatłoczone centrum Rzeszowa. Ruch zmniejszyłby się zwłaszcza na ulicy Lwowskiej, która częściowo (w granicach miasta) jest drogą krajową 94. Nowe połączenie pozwoliłoby kierowcom ominąć zakorkowane rondo Pobitno, a także lokalne ulice intensywnie rozbudowujących się osiedli Wilkowyja i Pobitno. Analizom poddanych zostanie pięć wstępnych wariantów przebiegu planowanej budowy DK97. Poszczególne rozwiązania będą analizowane pod kątem środowiskowym, technicznym, ekonomicznym oraz społecznym.

– Stoimy w takim miejscu, które jest ważne z punktu widzenia Rzeszowa, bo za chwilę będziemy mieli, i tutaj udział pani wojewody jest naprawdę wielki, inwestycję na którą Rzeszów czeka już od bardzo dawna (…). Będziemy mieli do czynienia z sytuacją, w której jeden z wielkich problemów Rzeszowa tzn. wielkie korki w śródmieściu przynajmniej się zmniejszą, a może w ogóle znikną, bo będzie ta tzw. droga południowa – mówił wicepremier Jarosław Kaczyński.
 
– Ta droga musi być wybudowana i rząd na pewno zrobi wszystko, aby samorząd Rzeszowa mógł tę drogę wybudować – zapewniał minister Adamczyk.
 
Obecna na wydarzeniu wojewoda Ewa Leniart podkreślała, jak bardzo kosztowna jest to dla Rzeszowa inwestycja, gdyż na budowę drogi południowej potrzeba około 460 mln złotych. 

– Dzisiaj zadeklarowane  wsparcie finansowe na budowę drogi południowej jest długo oczekiwanym wsparciem, gdyż przygotowany projekt ma szansę, żeby z marzenia, z projektu poprzedniego prezydenta stać się faktem – dodała wojewoda.
 
Nie mniej ważne były deklaracje poparcia, jakiego Jarosław Kaczyński udzielił Ewie Leniart.
 
– Rzeszów jest miastem świetnie się rozwijającym – stwierdził Jarosław Kaczyński i po chwili oświadczył, że jeśli powstanie Via Carpatia, będzie "ułatwiony rozwój gospodarczy Szczecina". 
 
– Szczecina… Przepraszam bardzo, nie wiem, dlaczego tak powiedziałem. Oczywiście Rzeszowa – poprawił się wicepremier.
 
– Gratuluję wszystkim rzeszowianom i proszę o ten głos. Ten głos jest naprawdę nie w jakiejś walce politycznej, która toczy się w Polsce, tylko głosem po prostu za Rzeszowem – apelował. – Za Rzeszowem, a nie za Szczecinem.
 
Kaczyński dodał też, że popiera panią Leniart, bo uważa ją za nieporównywalnie lepszego kandydata i nie ma tu żadnych wątpliwości. A co do kandydatury Marcina Warchoła, uważa, że jest partykularne przedsięwzięcie jednej niewielkiej partii.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy