Reklama

Biznes

10 kandydatów do Senatu

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 26.07.2013
5918_senat
Share
Udostępnij
Dziesięć komitetów wyborczych, w tym osiem związanych z partiami politycznymi i dwa komitety wyborców, zamierza wystawić swoich kandydatów w wyborach uzupełniających do Senatu, które odbędą się 8 września w okręgu nr 55, obejmującym pięć powiatów: strzyżowski, ropczycko-sędziszowski, mielecki, kolbuszowski i dębicki. Termin rejestracji kandydatów i złożenia list z co najmniej dwoma tysiącami podpisów mija 30 lipca o północy.
 
Kandydatem PiS jest Zdzisław Pupa, poseł AWS w latach 1997-2001, senator PiS w latach 2007-2011, od kwietnia ub. roku sekretarz miasta Dębica. PO i PSL zdecydowały się na wystawienie wspólnego kandydata: jest nim Mariusz Kawa, prywatny przedsiębiorca, szef klubu radnych PSL w sejmiku wojewódzkim, który w 2011 r. zajął drugie miejsce w wyborach do Senatu w tym okręgu (przegrał jedynie z Władysławem Ortylem; w maju br. przegrał z Ortylem po raz drugi, tym razem wybory w sejmiku na marszałka województwa podkarpackiego).
 
Z wyścigu po senatorski mandat zrezygnowały SLD (rozważał wstępnie kilku potencjalnych kandydatów, m.in. byłą wicemarszałek Annę Kowalską i Edwarda Brzostowskiego),  Europa Plus i Ruch Palikota, przeciwne Senatowi w jego aktualnym kształcie.
 
Swojego kandydata wystawi natomiast Solidarna Polska. Jest nim poseł Kazimierz Ziobro, były wicemarszałek województwa (2006-2010).
 
Kolejni pretendenci do mandatu senatorskiego to Ewa Kantor z Dębicy, była posłanka LPR (2001-2005), i mielczanin Ireneusz Dzieszko z Prawicy Podkarpackiej, popierani przez komitety wyborców.
 
Kandydatem PJN jest Andrzej Moraniec, działacz z Ropczyc.
 
Swoich sił chcą spróbować także dwie Samoobrony. Samoobrona-Odrodzenie wystawi swojego szefa Henryka Dzidę, adwokata, niegdyś prawą rękę Andrzeja Leppera, senatora w latach 2001-2005. Samoobrona jeszcze nie ujawniła swojego kandydata.
 
W wyborach swoich sił chcą także spróbować Stronnictwo Ludowe „Ojcowizna” i Polska Partia Piratów. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy