Reklama

Biznes

Bilet za 1 zł przez 365 dni na wszystkie autobusy w Rzeszowie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 08.05.2021
53636_leniart
Share
Udostępnij
Zielony ład i komunikacja miejska – o tym najczęściej mówią kandydaci na prezydenta Rzeszowa. W piątek Ewa Leniart zapowiedziała wprowadzenie rocznych biletów uprawniających do przejazdu komunikacją miejską za 365 złotych, czyli za złotówkę dziennie. 
 
– Chcę, aby komunikacja publiczna stała się bardziej atrakcyjna dla mieszkańców Rzeszowa. Jestem przekonana, że obniżenie kosztu przejazdu miejskim autobusem do jednej złotówki dziennie sprawi, że wiele osób dotąd przemieszczających się własnymi pojazdami zacznie korzystać z transportu publicznego – twierdzi Ewa Leniart. Wprowadzenie rocznych biletów uprawniających do przejazdu środkami komunikacji miejskiej w cenie 365 złotych, to prawie trzykrotnie mniej w porównaniu z obecną ofertą Zarządu Transportu Miejskiego.
 
Wojewoda podkarpacki przytacza przykład Wiednia, gdzie władze miasta obniżyły koszt rocznego biletu na środki transportu publicznego do 365 euro. To spowodowało, że prawie 40-proc. mieszkańców Wiednia korzysta z tego udogodnienia, co przełożyło się na zmniejszenie korków i emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
 
– Musimy znaleźć rozwiązanie dla wzmocnienia roli komunikacji publicznej. Stworzyć mechanizmy zachęcające kierowców samochodów, by chcieli się przesiadać do autobusów i Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej – dodaje Leniart.  – Dzięki temu zmniejszy się ruch samochodów w centrum miasta, uwolnione zostaną miejsca parkingowe oraz zredukowany zostanie hałas oraz zanieczyszczenie powietrza.
 
Kandydatka na prezydenta komitetu „Wspólny Dom Rzeszów”, która startuje z poparciem Prawa i Sprawiedliwości, zapowiedziała, że jako prezydent Rzeszowa chce dążyć do zintegrowania komunikacji miejskiej z innymi środkami transportu, m.in. Podkarpacką Koleją Aglomeracyjną. Ważna też będzie budowa centrów przesiadkowych na peryferiach miasta, które ułatwią korzystanie z komunikacji publicznej i zmniejszą liczbę samochodów wjeżdżających do centrum Rzeszowa.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy