Reklama

Biznes

Kto do Senatu na miejsce po Ortylu

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 05.07.2013
5515_senat
Share
Udostępnij
Wybór senatora PiS Władysława Ortyla na marszałka województwa podkarpackiego spowodował konieczność zorganizowania wyborów uzupełniających do Senatu w okręgu nr 55, obejmującym obszar powiatów: dębickiego, kolbuszowskiego, mieleckiego, ropczycko-sędziszowskiego i strzyżowskiego. Ich termin nie został jeszcze ogłoszony, ale największe partie już przymierzają się do wystawienia swoich kandydatur. Choć nie wszystkie.
 
Wiadomo, że kandydatem PiS będzie Zdzisław Pupa, senator tej partii w latach 2007-2011, od kwietnia ub. roku sekretarz miasta Dębica. Jego kandydatura została już zatwierdzona przez Komitet Polityczny PiS. Jak nas poinformował poseł Stanisław Ożóg, lider tej partii w okręgu rzeszowskim, Pupa zostanie oficjalnie przedstawiony po ogłoszeniu terminu wyborów uzupełniających.
 
SLD nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji. Kandydata do ubiegania się o miejsce w Senacie po Władysławie Ortylu wybierze, jak nam powiedział lider tej partii na Podkarpaciu, poseł Tomasz Kamiński, spośród kilku potencjalnych kandydatur. Są na tej liście Anna Kowalska, do maja br. wicemarszałek woj. podkarpackiego; Edward Brzostowski, PRL-owski wiceminister rolnictwa i szef Igloopolu, były burmistrz Dębicy, a obecnie wiceprzewodniczący sejmiku (złożył rezygnację z funkcji); Stanisław Ziemiński, starosta powiatu ropczycko-sędziszowskiego i Józef Smaczny, wicestarosta powiatu mieleckiego. Poseł Kamiński stwierdził, że o tym, która z tych osób wystartuje w wyścigu o mandat senatorski, SLD zadecyduje po ogłoszeniu oficjalnego terminu wyborów uzupełniających.
 
Decyzji o tym, kto wystartuje w wyborach uzupełniających do Senatu, nie podjęła jeszcze – jak nas poinformowała posłanka Krystyna Skowrońska – Platforma Obywatelska. „Na mieście” chodzą słuchy, że to właśnie pani poseł miałaby być kandydatką do Senatu. Zapytana o to, Skowrońska stwierdziła: – Cieszę się, że wśród kolegów mam tak duże uznanie, iż uważają, że mogłabym zająć miejsce w Senacie, ale na dziś żadnej decyzji nie ma i to jest wszystko, co mam do powiedzenia w tej sprawie.
 
Także PSL, jak nam powiedział poseł Jan Bury, szef ludowców na Podkarpaciu, nie ma wybranego kandydata, bo nie ma jeszcze terminu wyborów. – Na razie – stwierdził Bury – chcemy policzyć, ile polski podatnik będzie musiał zapłacić za tę polityczną decyzję PiS-u o wystawieniu Władysława Ortyla na marszałka i jej skutek – niepotrzebne wybory. A nie będą to kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, tylko idące w miliony. Jak policzymy, to poinformujemy o tym opinię publiczną.

Swojego kandydata nie wystawi natomiast Europa Plus. Jak nas poinformowała Marta Niewczas, pełnomocnik tego ugrupowania na Podkarpacie, Europa Plus nie będzie uczestniczyć w tych wyborach, bowiem jest przeciwna istnieniu Senatu i uważa, że za pieniądze na jego utrzymanie powinna raczej powstać przy Sejmie grupa świetnych prawników, którzy przygotowywaliby dobre materiały legislacyjne. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy