Reklama

Biznes

Obwodnica Kolbuszowej. Dokumentację za 3 mln zł zrobi firma z Rzeszowa

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 18.03.2021
52902_kolbuszowa
Share
Udostępnij
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała najkorzystniejszą ofertę na wykonanie dokumentacji projektowej dla obwodnicy Kolbuszowej. Złożyła ja rzeszowska firma Promost Consulting. Jej wartość to 2 898 029,32 zł. Jeśli w ustawowym terminie nie wpłyną odwołania, umowa zostanie podpisana.
 
Obwodnica Kolbuszowej powstaje w ramach rządowego programu 100 obwodnic. Zamówienie obejmuje opracowanie studium korytarzowego (SK), studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) oraz materiałów do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU).
 
Istniejący odcinek drogi krajowej nr 9 przechodzi przez Kolbuszową wśród zwartej zabudowy z licznymi jednopoziomowymi skrzyżowaniami i przejściami dla pieszych. Celem budowy obwodnicy Kolbuszowej jest przede wszystkim wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście. 
 
Obwodnica powstanie w nowym śladzie drogi krajowej nr 9 jako droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o długości ok. 8,5 km. Przeznaczona do zaprojektowania, a następnie wybudowania inwestycja obejmuje budowę pełnego zakresu DK9 klasy GP wraz ze skrzyżowaniami (ewentualnie węzłami), drogami poprzecznymi i drogami dojazdowymi zapewniającymi dostęp do drogi publicznej, obiektami inżynierskimi i ochrony środowiska oraz usunięciem kolizji z infrastrukturą techniczną nie związaną z drogą. Inwestycja planowana jest do realizacji w systemie projektuj i buduj.
 
Nowa trasa ułatwi tranzyt w ciągu drogi krajowej nr 9 Radom – Rzeszów i dalej w kierunku południowym, tj. do przejścia granicznego ze Słowacją w Barwinku. Usprawni to ruch tranzytowy, którego część z drogi ekspresowej S7, przejmuje DK9. 
 
W ramach rządowego programu 100 obwodnic na Podkarpaciu powstanie osiem obwodnic:  
Brzostka i Kołaczyc w ciągu DK73,? 
Jasła w ciągu DK73,? 
Kolbuszowej w ciągu DK9,? 
Miejsca Piastowego w ciągu DK28,? 
Nowej Dęby w ciągu DK9,? 
Pilzna w ciągu DK73,? 
Przemyśla w ciągu DK28/77,? 
Sanoka w ciągu DK84 -?II?etap.? 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy