Reklama

Biznes

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne za 74 mln zł. Umowa podpisana

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 08.02.2021
52665_rck
Share
Udostępnij
Firma Budimex zaprojektuje i zbuduje Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne. W poniedziałek w rzeszowskim ratuszu podpisano umowę na realizację tego przedsięwzięcia wartego 74 mln zł. W 2023 roku RCK ma być gotowe.
 
 Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne to inwestycja prowadzona wspólnie przez PKP i Miasto Rzeszów. PKP S.A. do końca 2022 roku ma przebudować budynek dworcowy stacji Rzeszów Główny, zaś miasto zajmie się jego otoczeniem od strony ulicy i układem dróg dojazdowych. 

Realizowana w trybie zaprojektuj i wybuduj inwestycja – Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne składa się z trzech elementów. 
 
Pierwszy to przebudowa placu Dworcowego przy ul. Grottgera oraz pętli autobusowej przy ul. Bardowskiego. Na placu przed dworcem kolejowym powstanie parking. W części podziemnej (-1) będzie parking dla samochodów osobowych (w tym zasilanych LPG). W części podziemnej będzie 110 miejsc postojowych w tym m.in. miejsca dla taksówek, miejsca krótkiego postoju Kiss&Ride oraz miejsca postoju długoterminowego (w tym minimum 7 miejsc dla osób niepełnosprawnych). Z części podziemnej na poziom „zero” będzie można dostać się windą lub schodami. 
 
Na poziomie „zero”, w sąsiedztwie instalacji elektrycznego ładowania autobusów, wybudowane zostaną przystanki autobusowe komunikacji miejskiej, z przeszklonymi wiatami dla pasażerów, wyposażone w oświetlenia i instalację fotowoltaiczną. Na tym poziomie ustawione zostaną m.in. także stojaki dla rowerów i ławki. Wykonane zostaną także nasadzenia roślin. Skwer z kapliczką Św. Katarzyny będzie odtworzony i dostosowany do nowopowstałej zabudowy. 
 
Na pętli autobusowej przy ul. Bardowskiego ustawione zostaną nowoczesne pięciomodułowe wiaty.
 
Drugi element inwestycji to zaprojektowanie i przebudowie układu komunikacyjnego w rejonie dworca. Złożą się na to m.in.  rozbudowa ul. Grottgera, rozbudowa ul. Asnyka, przebudowa ul. Bardowskiego, budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Asnyka z ul. Grottgera, przebudowa chodników i oświetlenia.
 
 
Trzeci z elementów to przebudowa budynku dworca kolejowego Rzeszów Główny. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano m.in. przebudowę
wnętrza budynku dworca, zmianę aranżacji wewnętrznej budynku, wymianę/budowę/remont/przebudowę wszystkich instalacji. Wybudowany zostanie także hol przejściowy na poziomie -1, który będzie łączył infrastrukturę kolejową (perony, tunel podziemny), przyszły parking podziemny oraz budynek dworca kolejowego.
 
 Za realizację dwóch pierwszych elementów Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego odpowiada miasto Rzeszów, za trzeci – przebudowę dworca – PKP S.A. Wartość inwestycji wynosi prawie 74 mln zł. Większość tej kwoty stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.
 
W poniedziałek w Rzeszowie podpisana została umowa dotycząca budowy parkingu oraz przebudowy układu komunikacyjnego. W tym samym czasie w Warszawie podpisano umowę pomiędzy firmą Budimex a PKP S.A. dotyczącą przebudowy dworca. 
 
– To bardzo istotna dla miasta inwestycja, która realizowana będzie w centrum Rzeszowa. Najkorzystniejszą ofertę w przetargu złożyła firma Budimex i to z nią podpisujemy umowę na zaprojektowanie i wykonanie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego – mówił Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa w poniedziałek w Ratuszu.  
 
Także Andrzej Schmalenberg, dyrektor oddziału firmy Budimex dodał: To ważny dla naszej firmy kontrakt. Jako Budimex chcemy uczestniczyć w budowaniu Rzeszowa.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy