Reklama

Biznes

Otwarto zjazd z S19 w kierunku Boguchwały

Alina Bosak
Dodano: 05.07.2023
Łącznik S19 z Drogą Krajową 19 oddano 30 czerwca. Fot. BiznesiStyl.pl
Łącznik S19 z Drogą Krajową 19 oddano 30 czerwca. Fot. BiznesiStyl.pl
Share
Udostępnij

Otwarto zjazd z trasy S19 w kierunku Boguchwały. Łącznik drogi ekspresowej z Drogą Krajową 19 przez Niechobrz, Racławówkę i Kielanówkę kosztował niemal 29 mln zł i znacznie przewyższył planowany kilka lat temu budżet. Za to teraz Boguchwała liczy na mniejsze korki, a mieszkańcy Strzyżowa i Czudca mogą korzystać ze skrótu do Rzeszowa.

– Bardzo dla nas ważna inwestycje. Strategiczna. Robiona wspólnie z Powiatem Rzeszowskim. Cieszę się, że udało się ją dokończyć w terminie, że nie było opóźnień, chociaż, jak wiadomo, budowa trwała długo ze względu na dość duży stopień skomplikowania tej inwestycji.

Drogi łącznik z S19

Przygotowania do inwestycji trwały kilka lat i ostatecznie kosztowała ona ponad 50 proc. więcej niż pierwotnie zakładano. Inwestycję prowadził Powiat Rzeszowski w porozumieniu z Gminą Boguchwała i Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego. Pozyskano na nią środki z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Całość miała kosztować ok. 17 mln zł.

– Projekt otrzymał 14,7 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Ogłoszono przetarg na to zadanie w formule „zaprojektuj i buduj”, ale złożone oferty znacznie przekraczały budżet, o ok. 7 mln zł. Dlatego starostwo unieważniło przetarg – przypomina dr Wiesław Kąkol, burmistrz miasta i gminy Boguchwała.

Kolejny przetarg dotyczył już samego projektu. Wygrała go spółka Promost i po roku zakończyła prace nad projektem. Pozostało znaleźć wykonawcę. Problemem znów był budżet. Oferty przetargowe były na wyższe kwoty.

– Czasu na inwestycję pozostawało jednak coraz mniej, a z naszego punktu widzenia ma ona strategiczne znaczenie, dlatego wspólnie z powiatem zdecydowaliśmy się dołożyć środków z własnych budżetów, aby ją zrealizować. I tak się stało. Łączna wartość tej inwestycji to 28,8 mln zł. Do 14,8 mln zł europejskiej dotacji gmina Boguchwała dodała 5 mln zł, urząd marszałkowski – 3 mln zł, a pozostałą kwotę powiat rzeszowski – mówi Wiesław Kąkol.

Zjazd do Boguchwały oddany 30 czerwca

Wykonawcą inwestycji zostało konsorcjum firm PBI Infrastruktura i PBI WMB. Na jej realizacje miało ono dwa lata i terminu dotrzymało. Zgodnie z umową 30 czerwca 2023 r. droga została oddana do użytku.

– Jest bardzo potrzebna – podkreśla burmistrz. – To jedyny zjazd w stronę Boguchwały z drogi ekspresowej S19. Droga łączy się ze zjazdem w Kielanówce i bardzo skraca połączenia, z których musza korzystać mieszkańcy. Szybciej wjeżdżają teraz na S19, a od strony Racławówki, Niechobrza – do Rzeszowa, ponieważ łącznikiem swobodniej mogą dojechać także do ul. Przemysłowej i Podkarpackiej. Z kolei mieszkańcy Czudca i Strzyżowa mogą ominąć drogę krajową przez Boguchwałę. Która jest mocno obciążona. Skręcając w Czudcu w lewo, w kierunku cmentarza, przejadą do Niechobrza Górnego i Dolnego i wjadą na łącznik.

W ramach projektu przebudowano istniejący most na rzece Lubcza (między Racławówką a Niechobrzem), a także zbudowano bądź przebudowano sieć kanalizacji deszczowej, sieć kanalizacji sanitarnej, sieć gazową, sieć wodociągową, sieć teletechniczną i energetyczną.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy