Reklama

Biznes

Jakie bankowe konto firmowe wybrać? Gdzie porównać konta firmowe?  

Materiał Partnera
Dodano: 04.10.2022
67675_zdjecie_edited-resizer-750q72
Share
Udostępnij
Prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorca dla własnej wygody powinien posiadać konto firmowe w banku. Za jego pomocą będzie mógł rozliczać transakcje z kontrahentami, a także wykonywać opłaty związane z obowiązkami publicznoprawnymi. Co prawda może do tego wykorzystać konto osobiste, ale w takiej sytuacji będzie musiał oddzielić pieniądze prywatne od firmowych, a to przy większej ilości transakcji i opłat może okazać się wcale niełatwym zadaniem.
 

Czym są konta firmowe?

Konta firmowe są produktem przeznaczonym specjalnie dla przedsiębiorców. Oferta została dopasowana w taki sposób, aby mogła jak najlepiej spełniać wymagania przedsiębiorców. Rachunki firmowe umożliwiają rozliczanie z Urzędem Skarbowym oraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych wielu przedsiębiorcom. Konto firmowe posiada wydzielony rachunek VAT, który pozwala na dokonywanie płatności podzielonych (split payment).
 

Bankowe konto firmowe – jak wybrać?

W Polsce prawie każdy bank ma w swojej ofercie konto firmowe, a czasami nawet i dwa jego rodzaje, które różnią się zakresem usług oraz kwotą za prowadzenie. Jednym z rodzajów, które przedsiębiorcy wybierają najczęściej jest darmowe konto firmowe. Jednak takie może zaproponować tylko nieliczna grupa banków. Poza tym konto dla firmy za 0 zł wiąże się ze spełnieniem określonych wymagań, które przedsiębiorca musi spełnić, aby rachunek firmowy był rzeczywiście darmowy. Minimum jakim powinno charakteryzować się najlepsze konto firmowe jest możliwość wykonywania darmowych przelewów, nieograniczonych liczbą limitów przypadającą w miesiącu, a także darmowe przelewy do ZUS-u i Urzędu Skarbowego. W większości instytucji użytkownik nie zapłaci za prowadzenie rachunku i obsługę karty, jeżeli w miesiącu zasili konto firmowe określoną kwotą pieniędzy oraz wykona kartą wymaganą ilość transakcji bezgotówkowych. Jeżeli przedsiębiorca nie spełni warunków, to bank naliczy i ściągnie z jego konta opłatę wg standardowych stawek określonych w cenniku.
 

Czy konta firmowe są obowiązkowe?

Często osoby zakładające działalność gospodarczą zastanawiają się, czy koniecznie muszą założyć konto firmowe. Z reguły posiadanie rachunku firmowego jest wymagane przy prowadzeniu dużych przedsiębiorstw. Jednak małe firmy, prowadzone często w ramach jednoosobowych działalności gospodarczych nie mają obowiązku zakładania rachunku firmowego, ale w celu ułatwienia rozliczeń jest to zalecane. Z drugiej strony po wprowadzeniu tzw. białej listy podatników VAT posiadanie odrębnego rachunku firmowego w niektórych przypadkach może okazać się koniecznością. Taki obowiązek nakłada na przedsiębiorców ustawa Prawo przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 roku (art. 19). Zgodnie z nią, jeżeli przedsiębiorca (właściciel firmy) dokonuje i przyjmuje płatności związane z prowadzoną działalnością gospodarczą w ramach transakcji z drugim przedsiębiorcą, gdzie wartość jednorazowej transakcji przekracza kwotę 15 000 zł lub jej równowartość i dotyczy towarów lub usług tzw. wrażliwych (załącznik nr 15 do ustawy VAT) ma obowiązek posiadania konta firmowego.
 

Konto firmowe ranking

Co jakiś czas w Internecie publikowany jest ranking kont firmowych. Tworzy się go po to, aby pomóc przedsiębiorcom w wyborze najlepszego rachunku firmowego. Firmy sporządzające ranking biorą pod uwagę kilka kryteriów. Do jednych z najważniejszych należą opłaty. Przedsiębiorcy najczęściej szukają darmowego konta, dlatego zwracają uwagę na obowiązujące ceny w poszczególnych instytucjach. Najczęściej konta firmowe obciążane są kosztami związanymi:
  • z opłatą za prowadzenie i użytkowanie
  • prowizją za przelewy krajowe i zagraniczne
  • opłatą za użytkowanie karty płatniczej (wydanie karty z reguły jest darmowe)
  • prowizją za wypłaty z bankomatów
  • prowizją za wpłaty/wypłaty w placówkach banku.
 
Dzięki rankingowi kont firmowych pod kątem opłat przedsiębiorcy mają możliwość porównania i oceny poszczególnych ofert w jednym miejscu. W ocenie rachunku firmowego mogą również pomóc zestawienia premii, promocji i różnych bonusów proponowanych przez banki. Rankingi często zawierają także opinie klientów, którzy już korzystają z oferty. Warto wziąć je pod uwagę. Tak szerokie porównanie na różnych płaszczyznach znajdziesz w rankingu kont firmowych na https://finhack.pl/ranking-kont-firmowych/
 

Jak wybrać najlepsze konto firmowe?

Trudno jest jednoznacznie określić, który rachunek firmowy będzie najlepszy. To co dla jednych jest idealne dla innych osób wcale nie musi takie być. Najważniejsze to odpowiedzieć sobie na pytanie czego oczekuję, jakie są moje osobiste preferencje. Warto też dokonać analizy własnych priorytetów. Odpowiednim miejscem na znalezienie właściwej oferty jest ranking kont firmowych. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, jak:
  • oszczędność czasu – kilka ofert w jednym miejscu. Każda posiada bezpośrednie linki przekierowujące do strony internetowej danego banku. Dzięki temu użytkownik może szybko wypełnić wniosek i założyć konto firmowe
  • możliwość wybrania najlepszej oferty – rankingi kont firmowych z zasady posiadają najlepsze oferty, które już cieszą się dobrą opinią wśród klientów
  • możliwość zapoznania się z ofertą na bieżąco – rankingi kont firmowych dostępne są w Internecie przez całą okrągłą dobę, a do tego każda zmiana w ofercie jest na bieżąco uaktualniana.
 

Kiedy mówimy, że konto jest darmowe?

Rachunek firmowy może być darmowy w całości po spełnieniu określonych wymogów lub też może być płatny. Z zasady darmowe konto firmowe nie jest całkowicie bezpłatne. Może być takie, jeżeli przedsiębiorca spełni określone warunki. Zwolnieniem z opłat może też być objęta karta płatnicza przypisana do rachunku firmowego. W niektórych instytucjach prowadzenie konta firmowego, jak i karty za darmo obowiązuje tylko przez określony czas. Po jego upływie obowiązują standardowe opłaty.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy