Reklama

Biznes

Dlaczego rekrutacja specjalistów branży IT jest bardzo trudna?

Materiał Partnera
Dodano: 21.10.2021
57185_foto
Share
Udostępnij
Branża IT to sektor, który bardzo dynamicznie się rozwija. Firmy stale poszukują nowych pracowników o określonych specjalizacjach, którzy muszą posiadać odpowiednie kompetencje. W wielu przypadkach jednak jest to proces długotrwały i kosztowny. Dlaczego rekrutacja specjalistów branży IT jest bardzo trudna?

Rekrutacja IT – rynek pracownika

Rynek pracy w branży IT to rynek pracownika, w związku z czym to firmy muszą postarać się o przyciągnięcie najlepszych specjalistów. Co więcej, zarówno w Polsce, jak i w Europie od lat brakuje specjalistów co może wynikać z dynamicznego rozwoju branży oraz niedopasowania trendów na rynku pracy. Eksperci szacują, że obecnie w Polsce brakuje około 50 tys. programistów. W związku z tym firmy muszą zadać sobie wiele trudu, by znaleźć odpowiedniego kandydata do pracy, a następnie przekonać go do swojej wizji. 

Długotrwałe procesy rekrutacyjne

Jedną z przyczyn, dla których rekrutacja specjalistów w branży IT jest bardzo trudna są długotrwałe oraz złożone z wielu etapów procesy rekrutacyjne. Z jednej strony jest to logiczne, ponieważ wybór odpowiedniego kandydata wymaga dokładnej weryfikacji kompetencji, czy porównania z innymi osobami. Z drugiej strony należy jednak zauważyć, że im dłużej trwa proces rekrutacyjny, tym trudniej jest utrzymać w nim potencjalnych kandydatów. Wynika to z faktu, że w tym czasie mogą zostać zrekrutowani przez inną firmę lub zwyczajnie stracić zainteresowanie daną ofertą i po prostu zrezygnować. Firmy muszą więc znaleźć odpowiedni balans pomiędzy dokładnym sprawdzaniem kandydatów do pracy, a długością procesów rekrutacyjnych. Dzięki temu staną się one bardziej efektywne oraz tańsze, ponieważ czym dłuższy proces rekrutacyjny, tym wyższy jego koszt. Rekrutację wspomagają specjalistyczne narzędzia i systemy, a przykładem może być system ESM, który porządkuje kwestie organizacji procesów oraz ich kontroli. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Enterprise Service Management (ESM) – jak wybrać odpowiedni system, aby zapewnić spójne zarządzanie i bezpieczeństwo?
Rekrutacja IT – wiedza praktyczna i rozwiązywanie problemów

Dlaczego rekrutacja specjalistów w branży IT jest bardzo trudna? Wynika to z faktu, że rekruterzy nie mogą opierać się wyłącznie na przesłanym CV, ale muszą przede wszystkim zweryfikować umiejętności praktyczne kandydatów. Jak sie to odbywa? Bardzo często organizowane są testy, w czasie których kandydaci otrzymują zadanie do wykonania lub problem do rozwiązania. Osoba, która zrobi to najlepiej i najszybciej jest z reguły kandydatem, który przechodzi do dalszego etapu. W nim weryfikowane są między innymi kompetencje miękkie, takie jak komunikatywność, umiejętność pracy w zespole, czy umiejętność prezentacji opracowanych rozwiązań. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w dzisiejszych czasach specjalista IT pracuje nie tylko z komputerem, czy systemem, ale przede wszystkim z klientami, współpracownikami i kadrą kierowniczą. 


Rekrutacja IT – firmy muszą wykazać się aktywnością

Specyfika rekrutacji w branży IT sprawia, że firmy muszą aktywnie poszukiwać kandydatów do pracy. Co to oznacza? Przede wszystkim fakt, że nie wystarczy zamieścić ogłoszenia na ogólnopolskim, czy branżowym serwisie ogłoszeniowym, takim jak np. https://mindworkers.pl/. Oczywiście również jest to wskazane, ale skuteczna rekrutacja nie może ograniczać się do takich działań. Oprócz nich należy aktywnie szukać specjalistów IT poprzez np. tworzenie programów rekomendacji dla własnych pracowników, czy udział w konferencjach i wydarzeniach branżowych. Dobre rezultaty daje również aktywność rekruterów w mediach społecznościowych, a przede wszystkim uczestnictwo w branżowych grupach, czy udział w dyskusjach. Specjalistów w branży IT można skutecznie rekrutować również poprzez wyszukiwanie ich profili na portalu LinkedIn.

Jak zrekrutować specjalistę w branży IT?

Rekrutacja specjalistów w branży IT jest bardzo trudna, ponieważ jak już wspomniano nie mogą oni narzekać na problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Co więcej, najlepsi w swojej dziedzinie mogą liczyć na bardzo wysokie zarobki, które nie zawsze są kwestią decydującą. Jak zatem przekonać specjalistę IT do zmiany pracy i zatrudnienia w naszej firmie? Oprócz zarobków na wysokim poziomie liczą się przede wszystkim benefity pozapłacowe oraz jak najlepsze warunki pracy. Bardzo istotny jest również udział w ciekawych projektach oraz możliwość rozwoju. Wynika to z faktu, że branża IT to sektor, w którym oprócz pieniędzy liczy się również prestiż wynikający z realizacji ważnych projektów, czy pracy dla firm o określonym statusie. Dla wielu specjalistów przy podjęciu decyzji o skorzystaniu z oferty pracy jest wizja przyszłości, którą przedstawia rekruter. 

Rekrutacja specjalistów w branży IT jest bardzo trudna, co wynika z wielu czynników. Warto jednak zrobić wszystko, by zatrudnić jak najlepszego kandydata, ponieważ może przynieść to firmie duże zyski oraz umożliwić dalszy rozwój.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy