Reklama

Biznes

Dropshipping – pomocny podczas rozwoju własnego sklepu internetowego

Artykuł sponsorowany
Dodano: 18.06.2024
Foto: freepik.com
Foto: freepik.com
Share
Udostępnij

Dropshipping to ciekawy model biznesowy. Warto wykorzystać go m.in. podczas próby rozbudowy własnego sklepu internetowego. To dlatego, że może okazać się pomocny w kontekście rozszerzania dotychczasowego asortymentu bez konieczności ponoszenia za to żadnych dodatkowych kosztów. Czego trzeba dowiedzieć się na ten temat?

Czym jest dropshipping?

Dropshipping to model logistyczno-biznesowy w e-commerce. Bywa atrakcyjny w oczach wielu przedsiębiorców z konkretnego powodu. Sprzedawcy nie są zobowiązani do fizycznego przechowywania sprzedawanych produktów w jego ramach.

W systemie dropshippingowym wszystkie zamówienia klientów są przekazywane bezpośrednio dostawcom lub producentom, a potem wysyłane do zamawiających.

Takie działanie pozwala na prowadzenie sklepu online bez konieczności inwestowania m.in. w magazynowanie i zarządzanie zapasami. Przedsiębiorca może skupiać się na ulepszaniu własnego biznesu i zwiększaniu sprzedaży bez zbędnego martwienia się o nadmierne obciążenie logistyczne.

Dropshipping – podstawowe informacje

Główny atut dropshippingu stanowi niski próg wejścia. Zainteresowani mogą rozpocząć działalność handlową z minimalnymi kosztami początkowymi. Dlatego to idealne rozwiązanie m.in. dla początkujących przedsiębiorców oraz tych, którzy chcą zrobić coś nowego w dotychczas prowadzonym przez siebie sklepie internetowym.

Należy zaznaczyć, że dropshipping zapewnia elastyczność w zarządzaniu asortymentem. Sprzedawcy mogą testować nowe produkty i kategorie bez ryzyka związanego z niesprzedanym towarem. Brak zainteresowania ze strony konsumentów nie generuje żadnych strat. Wystarczy wycofać towar z oferty i na tym koniec zmartwień.

Ile zarabia się w dropshippingu? Wszystko zależy od konkretnych przypadków. Ciekawych danych na ten temat można dowiedzieć się pod adresem internetowym https://blog.sky-shop.pl/zarobki-w-dropshippingu-wszystko-co-musisz-wiedziec/. Blog Sky-Shop stanowi doskonałe źródło wiedzy dla wszystkich zainteresowanych tym zagadnieniem.

Wpływ dropshippingu na rozwój e-commerce

Dropshipping obniżył barierę wejścia na rynek. Przedsiębiorcą może stać się każdy dysponujący ciekawym pomysłem biznesowym. Nie trzeba nawet ponosić dużego wkładu własnego, wystarczą oszczędności możliwe do zgromadzenia m.in. w ramach pracy na etat.

Model dropshippingowy sprzyja również szybkiemu skalowaniu biznesu. Sklepy internetowe mogą rozszerzać swoją działalność w niekosztowny sposób. Umożliwia to szybką adaptację do zmieniających się trendów rynkowych. Bywa to naprawdę kluczowe w dynamicznym środowisku e-commerce. Nie ma dla tego żadnych innych sensownych alternatyw.

Za minus można uznać zwiększenie ilości rywali biznesowych. Stanowi to ogromny plus dla samych konsumentów – mogą oni liczyć na lepsze ceny produktów. Natomiast sami sprzedawcy muszą liczyć się z tym, że ich pozycja może ulec znacznemu pogorszenia z dnia na dzień.

Do tego wszystkiego trzeba koniecznie wspomnieć o dropshippingu w kontekście globalnym. Model ten można uznać za niedościgniony pod względem łatwości nawiązywania współpracy z dostawcami pochodzącymi z różnych części świata. Obecnie może to zrobić przy pomocy platformy sprzedażowych.

Korzyści dropshippingu dla właścicieli sklepów internetowych

Dropshipping to skuteczny sposób na zwiększenie widoczności i sprzedaży w sklepie online. Dlaczego to działa? Należy przyjrzeć się dwóm popularnym scenariuszom.

Sprzedawcy mogą szybko reagować na trendy i dodawać do asortymentu produkty mające potencjał stać się wiralowymi hitami. Przyciągają one ogromną uwagę internautów w mediach społecznościowych. Wszystko to przekłada się na większą sprzedaż również innych artykułów oferowanych przez sklep. Za dobry przykład tego służą popularne przed laty fidget spinnery. Dodatkowy rozgłos jest niemalże zawsze czymś pozytywnym.

Prawdziwa korzyść dropshippingu polega jednak na czymś innym, bo metoda ta pozwala właścicielom sklepów online na łatwe rozszerzanie asortymentu o produkty komplementarne. Przykładowo sprzedawca dmuchanych zabawek do wody może zdecydować się na dropshipping rozkładanych basenów zewnętrznych. Zwiększa to szansę na większe zakupy i wyższą średnią wartość zamówienia.

Bywa to szczególnie przydatne w przypadku zbytu produktów naprawdę nietypowych:

  • części zamiennych (np. wkładów do długopisów);
  • gadżetów;
  • zabawek.

Dropshipping – integracje z platformami

Dropshipping może być naprawdę szybki do wykonania. Przedsiębiorcy często decydują się na wykorzystanie platform e-commerce. Niektóre z nich, m.in. Sky-Shop, umożliwiają łatwe integracje z producentami oraz dostawcami niecodziennych produktów.

Dołączenie nowych produktów do asortymentu odbywa się za pomocą kilku kliknięć myszki lub palca w ekran urządzenia mobilnego.

Dropshipping a znaczenie marketingu cyfrowego

Zainteresowani tym modelem sprzedaży muszą wiedzieć, że dropshipping może przyczynić się do rozwoju ich sklepu, ale pod warunkiem zadbania o prawidłowy marketing cyfrowy. Pozwoli to na dotarcie do dużych ilości internautów.

Biznesmeni muszą skupić się na:

  • kampaniach e-mailowych;
  • SEO;
  • influencer marketingu.

Produkty dropshippingowe mogą być sprzedawane przez wszystkich. Dlatego trzeba zadbać o stworzenie marki i kierować asortyment do odpowiednich grup odbiorców; tworzyć i pielęgnować relacje z dotychczasowymi miłośnikami tworzonego brandu.

Zarządzanie ryzykiem w dropshippingu – na czym to polega?

Na sam koniec trzeba dowiedzieć się podstawowych informacji na temat zarządzania ryzykiem w dropshippingu. Polega ono na sprawnym identyfikowaniu, ocenianiu i minimalizowaniu możliwych zagrożeń związanych z tym modelem biznesowym.

Kluczowe aspekty obejmują m.in. wybór wiarygodnych dostawców oraz monitoring ich stanów magazynowych. Przedsiębiorcy mogą zdecydować się także np. na ubezpieczenia przesyłek i klarowne polityki zwrotów.

Właściciele e-sklepów mogą zyskać na dropshippingu naprawdę wiele. Aby przekonać się o tym, muszą wypróbować tę metodę samodzielnie.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy