Reklama

Biznes

Łazik marsjański z Politechniki Rzeszowskiej znów niepokonany w USA

Alina Bosak
Dodano: 06.06.2016
27684_zdjecie-glowne
Share
Udostępnij
Drugi rok z rzędu łazik marsjański skonstruowany przez studentów Politechniki Rzeszowskiej z zespołu Legendary Rover Team wygrał rozegrane między 2 a 4 czerwca 2016 zawody University Rover Challenge na pustyni w amerykańskim stanie Utah, pokonując w finale pojazdy Uniwersytetu w Waszyngtonie i Uniwersytetu Wrocławskiego.
 
Zawody University Rover Challenge to konkurs robotów organizowany przez stowarzyszenie The Mars Society, w którym uczestniczą drużyny studenckie z całego świata. Zawody odbywają sięco roku w Stanach Zjednoczonych, na pustyni w stanie Utah, w okolicach symulowanej bazy marsjańskiej, z ang. Mars Desert Research Station (MDRS).

Tegoroczne zawody trwały trzy dni i startowało w nich 30 zespołów, które przeszły wcześniejsze eliminacje. Na pustyni w Utah znalazło się aż 7 polskich drużyn, a wśród nich właśnie Legendary Rover Team. Polacy spisali się wyjątkowo dobrze – pięć naszych zespołów przeszło do finałowych rozgrywek, stanowiąc jedną trzecią wszystkich finalistów. Studenci z Politechniki Rzeszowskiej zajęli I miejsce, II miejsce należy do WSU Everett Engineering Club z amerykańskiego Washington State University, a III miejsce zdobył Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Legendary IV to nowa wersja łazika marsjańskiego, który dał zwycięstwo zespołowi z Rzeszowa także w ubiegłym roku. Nad jego konstrukcją pracował zespół złożony z ok. 20 osób. Jest dłuższy i nieco węższy od poprzednika. Waga, zgodnie z regulaminem zawodów, nie przekracza 50 kg. Ma te same koła, ale zespół wprowadził modyfikacje w zawieszeniu i ramie. Część elementów studenci wykonali samodzielnie, część – zamawiali. Budowę łazika marsjańskiego studentów Politechniki Rzeszowskiej wsparli m.in. firma Europlast oraz Fundacja Rozwoju Politechniki Rzeszowskiej.
 
Już na testach łazik wypadał rewelacyjnie. 27 maja, już ze Stanów Zjednoczonych, zespół Legendary Rover Team informował na swoim profilu FB: „Ustanowiliśmy właśnie nowy rekord prędkości dla łazików marsjańskich na jeziorze Bonneville”.

Ostatnia konkurencja odbyła się w sobotę, 4 czerwca. A w niedzielę ogłoszono wyniki. Łazik marsjański z Rzeszowa znów jest najlepszy na świecie.

Jak podaje portal www.pulskosmosu.pl:„Zwycięstwo w University Rover Challenge w tym roku nabiera dodatkowej wartości. Punktacja uzyskana w zawodach URC i ERC sumowana będzie w ramach Rover Challenge Series, czyli ligi najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie. Do ligi, zarządzanej przez stowarzyszenie Mars Society zostały włączone także mniejsze, zamknięte konkursy krajowe. Najlepsze zespoły z konkursu w Stanach Zjednoczonych, podczas European Rover Challenge, we wrześniu w Polsce, walczyć będą nie tylko o wygraną w największych zawodach w Europie, ale także o utrzymanie wysokiej pozycji w klasyfikacji generalnej i finalnie o Puchar Świata Światowej Ligi Robotycznej.”

Co dla Podkarpacia jeszcze ważniejsze, zawody European Rover Challenge (www.roverchallenge.eu) w tym roku odbędą się w Jasionce koło Rzeszowa, w nowym Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. Zaplanowano je na 10-13 września. To największa impreza robotyczno-kosmiczna w Europie. Dotychczasowe dwie edycje ściągnęły ok. 50-tysięczną publiczność. Oprócz zawodów, odbywają się warsztaty dla konstruktorów, pokazy naukowe i konferencja nt. robotyki kosmicznej.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy