Reklama

Biznes

Od lotniczej pasji do innowacyjnych rozwiązań w lotnictwie bezzałogowym

Materiał Partnera
Dodano: 11.04.2022
62339_6-resizer-750
Share
Udostępnij
Swoją pasję do latania postanowili przenieść do świata biznesu. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Ich firma odnosi coraz większe sukcesy. Są prekursorami w wielu dziedzinach swojej branży, a ośrodek, który stworzyli w Jasionce pod Rzeszowem, jest jednym z pierwszych w kraju. Piotr Sinica, Ewa Rogozińska i Tomasz Murtaś stanowią trzon firmy RC-LIPOL UAV Technology, która idealnie wpisuje się w krajobraz podkarpackiej Doliny Lotniczej.

Mają do dyspozycji własne lotnisko zlokalizowane w podrzeszowskim Strażowie, które jest pierwszym takim w Polsce dla modeli latających, oraz strefę lotów doświadczalnych TRA 144 w okolicach Dębicy. W 2014 roku założyli cywilny ośrodek szkoleniowy UAVO, czyli operator bezzałogowego statku powietrznego, co pozwala uzyskać europejski certyfikat pilota drona.
 

Jak mówią o sobie, są firmą zrzeszającą pod swoimi skrzydłami ludzi z pasją do modelarstwa i lotnictwa. Posiadają państwowe uprawnienia instruktorskie najwyższego stopnia oraz profesjonalną wiedzę o bezzałogowych statkach powietrznych stosowanych w obszarze cywilnym i wojskowym. Prowadzą działalność na całym świecie (USA, Filipiny, Niemcy, Wielka Brytania, Ukraina) propagując innowacyjne rozwiązania w dziedzinie lotnictwa bezzałogowego.

– Człowiek zawsze patrzył w niebo, a w moim przypadku wszystko zaczęło się od momentu, gdy zobaczyłem na nim przelatujący samolot. Wszyscy w tej branży tak zaczynali – żartuje Piotr Sinica. – Jako uczeń szkoły podstawowej zapisałem się do modelarni na os. Tysiąclecia w Rzeszowie. Tam zacząłem budować swoje pierwsze modele, jeździć na zawody, mistrzostwa Polski, potem Europy. Z czasem pasja przerodziła się w biznes. Początki dronów w Polsce to głównie rynek modelarstwa lotniczego. 


– Pierwsze regulacje prawne weszły w życie w 2014 roku. To był czas, gdy mała, jednoosobowa firma prowadząca modelarnię dla dzieci i sklep z modelami, przekształca się w pierwszy w Polsce ośrodek szkolenia lotniczego, obecnie kształcący pilotów dronów – dodaje Piotr Sinica. 

– Kolejne lata przyniosły szybki rozwój firmy RC-LIPOL i ekspansję na rynki wschodnie oraz zachodnie. Podpisujemy kontrakt z rządem Filipin na dostawę dronów do tworzenia ewidencji gruntów na tamtejszych wyspach – wylicza Tomasz Murtaś. – Jednocześnie powstaje kilka projektów pozwalających wykorzystać drony w różnych innych dziedzinach gospodarki. Współpracujemy z firmami w Europie i USA dostarczając innowacyjnych rozwiązań.
 

Ostatnie lata są dość trudne dla branży lotniczej. Dwa lata pandemii mocno ograniczyły jej rozwój. 

– Brak ciągłości dostaw, dodatkowe regulacje prawne wydawane przez EASA – to główne przyczyny zatrzymania rozwoju w tej branży – twierdzi Piotr Sinica. 

Początek roku 2022 dawał nadzieję na powrót do lat świetności. Niestety, konflikt zbrojny na Wschodzie powoduje jeszcze większe trudności. 

– Przyszłe lata w branży nie wyglądają obiecująco, mimo to staramy się nadal rozwijać. W planach na bieżący rok mamy otwarcie kolejnych dwóch oddziałów ośrodków szkoleniowych w Polsce i Europie zachodniej.
 

Kontynuujemy również prace badawczo-rozwojowe nad nowymi technologiami przy skanowaniu wnętrz obiektów za pomocą dronów – mówi Piotr Sinica. – Konflikt zbrojny za wschodnią granicą naszego kraju spowodował utworzenie strefy zakazu lotów dla małego lotnictwa oraz dronów nad województwem podkarpackim. Staramy się zrozumieć zaistniałą sytuację. Niemniej jednak brak możliwości latania wymusza przeniesienie przynajmniej części działalności do miejsc, w których takich ograniczeń nie ma. Z nadzieją patrzymy w przyszłość i liczymy na szybki powrót normalności – dodaje Piotr Sinica.


RC-LIPOL UAV TECHNOLOGY
Lotnisko Jasionka 948, 36-002 Jasionka
Tel. 530 880 800


Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy