Reklama

Biznes

Wystartowały preferencyjne pożyczki dla biznesu. Na jedną firmę – do 120 tys. zł

Opracowanie redakcja
Dodano: 07.12.2017
36779_main
Share
Udostępnij

25 mln zł z unijnych funduszy trafi do przedsiębiorców z województwa podkarpackiego w formie pożyczek na cele rozwojowe na preferencyjnych warunkach. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą liczyć na wsparcie kwota do 120 tys. zł. Trwają negocjacje dotyczące jej podwyższenia.

Zgodnie z podpisaną umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) rozpoczął w Rzeszowie przyjmowanie wniosków od przedsiębiorców na wypłaty preferencyjnych pożyczek. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Dla kogo i na co

Pożyczki – do 120 000 zł  – mogą zostać przeznaczone na sfinansowanie przedsięwzięć rozwojowych realizowanych na terenie województwa podkarpackiego, przez mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Będą po nie mogły sięgnąć firmy, które potrzebują kapitału do dalszego rozwoju, w tym na zakup środków trwałych m.in. maszyn i urządzeń,  samochodów dostawczych, busów, sprzętu specjalistycznego lub oprogramowania IT. Pieniądze z pożyczek można także przeznaczyć na środki obrotowe związane z rozwojem przedsiębiorstwa (zakup towarów), wprowadzeniem nowego produktu na rynek lub inwestycje, które zwiększą skalę ich działalności np. otwarcie nowej lokalizacji firmy.

– Obecnie maksymalna wysokość pożyczki wynosi 120 tys. zł, a okres spłaty 5 lat. Przedsiębiorcy zainteresowani są także wyższymi kwotami finansowania nawet do 1 mln zł, dlatego Urząd Marszałkowski wspólnie z BGK prowadzi intensywne działania zmierzające do podwyższenia maksymalnej kwoty pożyczki do 500 tys. zł, co pozwoli na realizację także bardziej ambitnych inwestycji w regionie, przy wykorzystaniu tego preferencyjnego instrumentu – informuje Marek Nowak, dyrektor Funduszu Pożyczkowego LFR w Rzeszowie. – Poza tym, zgodnie z naszą misją wspierania firm MŚP, do każdego wniosku podchodzimy indywidualnie oraz bezpłatnie pomagamy przedsiębiorcom przy jego wypełnieniu.

Preferencyjne zasady: tylko 1,83% i 0 zł prowizji

Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać pożyczkę na preferencyjnych zasadach z oprocentowaniem stałym 1,83% w skali roku, które jest znacznie niższe od oprocentowania na zasadach rynkowych. Wyróżnikiem tej formy wsparcia obok niskiego oprocentowania, jest brak opłat i prowizji związanych z udostępnieniem i obsługą pożyczek, co znacznie obniża koszty w prowadzonej działalności gospodarczej i zwiększa konkurencyjność na rynku. Preferencyjne środki z pożyczki można przeznaczyć na sfinansowanie nawet 100% wartości inwestycji, z okresem spłaty do 5 lat. Kolejnym wyróżnikiem tego instrumentu jest karencja w spłacie nawet do 6 miesięcy, czyli spłatę kapitału pożyczki można rozpocząć dopiero po pół roku od otrzymania pieniędzy.

Ogromny potencjał w sektorze MŚP

Firmy z sektora MŚP stanowią zdecydowaną większość przedsiębiorstw działających w województwie podkarpackim i mają największy wpływ na rozwój gospodarki, tworząc nowe miejsca pracy i podstawy do rozwoju regionu podkarpackiego. Dlatego dostęp do preferencyjnego finansowania inwestycji  ze środków funduszy europejskich jest ważnym elementem wsparcia rozwoju segmentu MŚP w naszym województwie – mówi Marek Nowak, dyrektor regionalny Funduszu Pożyczkowego LFR w Rzeszowie.

W pierwszych dniach przyjmowania wniosków dostrzegamy bardzo duże zainteresowanie preferencyjnymi pożyczkami w szczególności w branżach: budowlanej, produkcyjnej, gastronomicznej, transportowej i IT. Dlatego uruchomiliśmy specjalny numer telefonu informacyjnego 17 853 59 17 dla przedsiębiorców z województwa podkarpackiego, pod którym zainteresowani mogą zasięgnąć informacji jak przystępnie i sprawnie uzyskać taką pożyczkę – dodaje Marek Nowak.

Kto udziela pożyczek

Udzielaniem pożyczek w Rzeszowie zajmuje się Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju, wyłoniony przez BGK w postępowaniu przetargowym. Oprócz Oddziału w Rzeszowie, informacji o tym instrumencie można uzyskać w Punktach Obsługi Klienta Funduszu w 8 miastach regionu – lista adresów biur dostępna jest na stronie: http://www.biznespozyczka.eu/strona,rzeszow

Fundusz Pożyczkowy LFR działa na rynku od 2001 roku i swoim zasięgiem obejmuje obszar województwa lubelskiego i podkarpackiego. Dzięki pozyskaniu dofinansowania ze środków unijnych, udziela niskooprocentowanych pożyczek na rozwój MSP.

Pożyczki dostępne prawie dla każdego

Doradcy Pożyczkowi Funduszu LFR bezpłatnie pomagają przedsiębiorcom wypełnić wniosek o uzyskanie pożyczki, który jest rozpatrywany indywidualnie uwzględniając specyfikę branży w której działa wnioskodawca, kondycję finansową firmy i przyjęte zabezpieczenie, stanowiące gwarancję spłaty zobowiązań.

Dostępne niskooprocentowane pożyczki na rozwój podkarpackich firm są doskonałym uzupełnieniem oferty finansowania zewnętrznego i stanowią atrakcyjną alternatywę dla istniejącej obecnie na rynku oferty banków komercyjnych.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy